Worldwide Boxing Results For 8/10

This piece originally ran in the August 10, 2017 edition of the Fightful Boxing Newsletter. For news, results, analysis, rankings, and retrospectives, check out the free Fightful Boxing Newsletter each Thursday morning.

***

August 8: Piazza Santa Lucia, Syracuse, Sicilia, Italy

  • Michelino Di Mari defeats Lorenzo Cali via PTS
  • Gianluca Conselmo defeats Csaba Stir via PTS 

August 7: Nuo Hotel, Beijing, China

  • Ya Hong Yu defeats Gretel de Paz: UD (60-54, 60-54, 60-54)
  • Zhang Tan defeats Suwicha Ratidet: UD (60-53, 59-54, 60-53)

August 6: Aioi Hall, Kariya, Aichi, Japan

  • Hiroki Yajima defeats Akihiro Toya via SD
  • Takashi Igarashi defeats Adundet Saithonggym: TKO, Round 5
  • Toma Kondo defeats Kabereen Yuya via UD
  • Shuto Takase defeats Genki Nakano via MD
  • Kazunori Takai defeats Yuki Ohmori: TKO, Round 4
  • Katsuki Matsuura defeats Yuki Matsuda: TKO, Round 2
  • Yusei Nagai defeats Takefumi Higashi via UD
  • Mammoth Kazunori defeats Nagare Mizutani: KO, Round 2
  • Toshina Shiomi defeats Sachiko Kondo via MD

August 6: L-Theatre, Osaka, Osaka, Japan

  • Ken Osato defeats Sho Nagata via UD
  • Tenta Kiyose defeats Nirun Baonok: KO, Round 1
  • Yuta Uetani defeats Kompichit Sor Sarawut: KO, Round 1
  • Noboru Osato defeats Yukio Imahashi via UD
  • Daisuke Inoue defeats Daijiro Yuki: TKO, Round 5
  • Koji Tsurumi defeats Shion Tamada: TKO, Round 3

August 6: Barangay Saint Felomina, Iligan City, Lanao del Norte, Philippines

  • Richard Claveras defeats Noel Adelmita: TKO, Round 4

August 6: National Indoor Stadium, Dar-Es-Salaam, Tanzania

  • Ibrahim Class defeats Rojas Masamu: KO, Round 4

August 5: Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

  • Marcelo Fabian Caceres defeats Guillermo Ruben Andino to retain the interim WBC Latino middleweight title: TKO, Round 9
  • Jonathan Wilson Sanchez defeats Javier Alberto Mamani: TKO, Round 1
  • Nicolas Emiliano Paz and Rodrigo Jonathan Martinez fight to a draw via PTS
  • Ramon Matias Lovera defeats Matias Alberto Reinoso: (38-37, 38-38, 40-36)
  • Matias Daniel Olivera defeats Fernando Ruben Montoya: UD (38-36, 38-36, 38-36)

August 5: Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina

  • Brian Damian Chaves defeats Carlos Andres Chaparro via UD
  • Ana Romina Guichapani defeats Elizabeth Britos via UD
  • Cristian Daniel Antonio defeats Martin Orlando Rocha via SD
  • Juan Hernan Leal defeats Lucas Samuel Martinez: TKO, Round 2
  • Luciano Francisco Baldor defeats Pablo Jose Paz via MD
  • Reuquen Cona Facundo Arce defeats Sergio Gabriel Quintana: TKO, Round 1
  • Miguel Garcia defeats Claudio Javier Chavez via UD

August 5: Asociación Cultural y Deportiva Libertad, Don Bosco, Buenos Aires, Argentina

  • Martin Nicolas Sosa and Genaro Daniel Nozzi fight to a majority draw (38-38, 37-39, 38-38)

August 5: Club Union, Ezpeleta, Buenos Aires, Argentina

  • August 5: Hernan David Perez defeats Ezequiel Osvaldo Benitez: UD (39-37, 40-36, 40-36)

August 5: Trinidad, Beni, Bolivia

  • Marcelo Antonio Gomez defeats Henry Castedo: TKO, Round 2
  • Jorge De Jesus Romero defeats Jose Luis Rojas: TKO, Round 4

August 5: Barrio El Bosque, Barranquilla, Colombia

  • Alys Sanchez defeats Liliana Palmera to win the WBA World female super bantamweight title: SD (95-94, 94-95, 97-92)
  • Jeovanis Barraza defeats Victor Gonzalez: KO, Round 1 
  • Yolis Marrugo Franco and Glenis Cardona fight to a majority draw (77-75, 76-76, 76-76)
  • Yeis Solano defeats Manuel Palomino: KO, Round 3
  • Luis Diaz defeats Yeison Cohen: KO, Round 7
  • Rodrigo Ramirez defeats Victor Berrio: MD (57-57, 58-56, 58-56)
  • Jermin Padilla defeats Wilman Contreras: MD (58-54, 59-55, 57-57)
  • Yeifer Valencia defeats Julio Gomez: KO, Round 1
  • Jaime Villegas defeats Jonathan Moran: KO, Round 1 
  • Alexis Rivera defeats Francisco Marimon: UD (39-37, 39-37, 40-36)

August 5: Essen, Nordrhein-Westfalen, Germany

  • Shokran Parwani defeats Frank Bluemle to win the vacant World Boxing Federation International cruiserweight title: KO, Round 5
  • Oezlem Sahin defeats Sandy Coget to retain the Universal Boxing Organization (UBO) and World Boxing Federation Intercontinental female minimumweight title via UD
  • Sergej Vib defeats Sandro Luetke Bordewick to win the vacant German International lightweight title: TKO, Round 7
  • Hasan Kurnaz defeats Rojhat Bilgetekin: TKO, Round 3
  • Patrick Korte defeats Davit Gorgiladze: TKO, Round 3
  • Susan Kolukisa and Maiken Sieberger fight to a draw on PTS
  • Ali Kiydin defeats Muhammed Ali Durmaz: TKO, Round 1

August 5: Tesco Supermarket, Szeged, Hungary

  • Szilveszter Ajtai defeats Richard Kokai: TKO, Round 2
  • Valentina Keri defeats Jasmina Nad via PTS 
  • Eva Bajic defeats Klaudia Vigh via PTS
  • Eniko Tiringer defeats Martina Horgasz via PTS
  • Richard Baba defeats David Kasas: TKO, Round 3
  • Andor Filo defeats Radovan Radojcin via PTS
  • Imre Simon defeats Bela Dukai via PTS
  • Robert Halas defeats Bojan Zarkov via PTS
  • Jozsef Ajtai defeats Patrik Major: TKO, Round 2
  • Djordje Markovic defeats Mate Berta: TKO, Round 2
  • Roland Sener defeats Rudolf Devald: KO, Round 1

August 5: NSCI Stadium, Worli, Mumbai, India

  • Neeraj Goyat defeats Allan Tanada to retain the WBC Asian Boxing Council welterweight title: UD (118-110, 119-109, 119-109)
  • Vijender Singh defeats Zulipikaer Maimaitiali to retain the WBO Asia Pacific and WBO Oriental super middleweight title: UD (96-93, 95-94, 95-94)
  • Pardeep Kharera defeats Wanphichit Siriphana: RTD, Round 2
  • Dharmender Grewal defeats Isaac Slade: UD (59-54, 60-53, 59-54)
  • Akhil Kumar defeats Ty Gilchrist: RTD, Round 2
  • Jitender Kumar defeats Thanet Likhitkamporn: TKO, Round 2
  • Kuldeep Dhanda defeats Sachin Bhot: UD (40-36, 39-37, 39-37)
  • Asad Asif Khan defeats Larry Abarra: UD (39-37, 39-37, 40-36)

August 5: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Ryo Akaho defeats Yuta Saito to retain the Japanese bantamweight title: TKO, Round 9
  • Tatsuya Yanagi defeats Masashi Noguchi via UD
  • Yuki Iriguchi defeats Ryohei Takahashi via SD
  • Ryuta Otsuka and Ryuta Wakamatsu fight to a draw on PTS
  • Shuya Masaki defeats Phutthiphong Rakoon: KO, Round 3
  • Kai Chiba defeats Ikuro Sadatsune via UD
  • Haruaki Kamiya defeats Buncha Natheekeereekan: KO, Round 3

August 5: Saemto Restaurent, Chuncheon, South Korea

  • Heuk San Lee defeats Sung Jin Go: Round 5
  • Joo Hyun Jung defeats Elbert Guardario: UD (79-75, 79-74, 79-74)
  • Min Jang defeats Ji Hoon Ahn: KO, Round 1
  • Kyung Jong Yuh defeats Young Chan Kim: MD (39-38, 39-37, 38-38)

August 5: Sabang Gym, Danao City, Cebu, Philippines

  • Cris Ganoza defeats Garry Rojo: KO, Round 2
  • Jhun Ryan Quimbo defeats Rey Labao
  • Ken Jordan defeats Anthony Galigao: KO, Round 2
  • Dennis Guibao defeats Wilbert Rota: TKO, Round 3

August 5: Coliseo Ecuestre Municipal, Fajardo, Puerto Rico

  • Emmanuel Rodriguez defeats Giovanni Delgado to retain the WBC Latino bantamweight title: RTD, Round 4
  • Subriel Matthews defeats Luis Alberto Pelayo: TKO, Round 2
  • Bernardo Lebron defeats Rolando Rivera: UD (60-54, 60-54, 60-54)
  • Jonathan Lopez defeats Bryan Elias Candelario: TKO, Round 1
  • Nelson Colon defeats Waldemar Perez: TKO, Round 2
  • John Ortiz defeats Oscar Omar Marrero: MD (38-38, 39-37, 39-37)

August 5: Palacio de Deportes José María Martín Carpena, Malaga, Andalucía, Spain

  • Luca Giacon defeats Sam O'maison to retain the IBF International super lightweight title: TKO, Round 6
  • Ronny Landaeta defeats Jose Miguel Fandino to retain the Spanish super middleweight title: TKO, Round 2
  • Catalin Paraschiveanu defeats Aristides Quintero: KO, Round 5
  • Salvador Heredia defeats Jose Osado via UD
  • Samuel Molina defeats Ignasi Caballero: TKO, Round 2
  • Brandon Oertel defeats Iago Barros via MD

August 5: Holiday Beach Club, Benalmadena, Andalucía, Spain

  • Jose Manuel Lopez Clavero defeats Jorge Vallejo to win the vacant Spanish super welterweight title via UD
  • Mikael Mkrtchyan defeats Dato Nanava via UD
  • Cesar Nunez defeats Sandro Jajanidze via UD
  • Alvaro Terrero defeats Carlos Caicedo: TKO, Round 6
  • Jose Torrisco defeats Mikheil Gogebashvili: TKO, Round 1
  • Ion Costin defeats Reynaldo Cajina via UD 

August 5: Microsoft Theater, Los Angeles, California, USA

  • Vasyl Lomachenko defeats Miguel Marriaga to retain the WBO World super featherweight title: RTD, Round 7
  • Raymundo Beltran defeats Bryan Vasquez to retain the NABF and WBO-NABO lightweight title: MD (96-94, 96-94, 95-95)
  • Arnold Barboza Jr. defeats Jonathan Chicas: UD (78-72, 77-73, 76-74)
  • Esquiva Falcao defeats Norberto Gonzalez: UD (80-72, 80-72, 80-72)
  • Artemio Reyes defeats Steve Marquez: KO, Round 4
  • Maxim Dadashev defeats Jose Marrufo: KO, Round 8
  • Andy Vences defeats Eliseo Cruz Sesma: KO, Round 3
  • Erick De Leon defeats Adones Aguelo: UD (60-54, 60-54, 59-55)
  • Mikaela Mayer defeats Widnelly Figueroa: KO, Round 1

August 5: Claridge Hotel & Casino, Atlantic City, New Jersey, USA

  • Zhilei Zhang defeats Nick Guivas: TKO, Round 1
  • Derrick Webster defeats Lamar Harris: TKO, Round 2
  • Prince Badi Ajamu defeats Edgar Perez: UD (79-73, 80-72, 80-72)
  • Mike Hilton defeats Willis Lockett: UD (60-54, 58-56, 60-53)
  • Shady Gamhour defeats Jessie Singletary: KO, Round 1
  • Tahlik Taylor defeats Lamont McLaughlin: KO, Round 1

August 5: Marina Bay SportsPlex, Quincy, Massachusetts, USA

  • Aleksandra Magdziak Lopes defeats Lisa Noel Garland via UD
  • Derek Silveira defeats Michael Clark: RTD, Round 6
  • Chris Traietti defeats Nicholas Lavin to win the vacant USA New England cruiserweight title via UD
  • Carlos Gongora defeats Larry Smith: TKO, Round 5
  • Brandon Montella defeats Mike Sawyer: TKO, Round 2
  • Paddy Irwin defeats Demetrius Thomas: TKO, Round 3
  • Mike O'Han Jr. defeats Daniel Amaro via UD 

August 5: Convention Center, Waco, Texas, USA

  • Manuel Rey Rojas defeats Jose Arturo Esquivel: UD (80-72, 80-72, 80-72)
  • Fernando Garcia defeats Carlos Trevino: UD (60-54, 60-54, 59-55)
  • Rey Trujillo defeats David Cordova: UD (39-36, 39-36, 39-36)
  • Ayanna Vasquez defeats Shurretta Metcalf: UD (40-36, 39-37, 40-36)
  • Alexas Rosas and Joe Sombrano fight to a majority draw (38-38, 38-38, 39-37)
  • Gabriel Resendez defeats Michael Coronado: UD (40-36, 39-37, 39-37) 
  • Deandrew Lewis defeats Jeremy Hall: UD (40-35, 40-35, 40-35)

August 5: Lakeland Events Center, Lakeland, Florida, USA

  • Andre Byrd defeats Viktor Kulakovski: TKO, Round 2
  • Patrick Cenoble defeats Phillip Penson: MD (57-57, 58-56, 59-55)
  • Amron Sands defeats Julio Melendez: TKO, Round 1
  • Iron Alvarez defeats Kelvin Pizzaro: TKO, Round 2
  • Fernando Martinez defeats Ashot Mnatsakanian: UD (40-36, 40-36, 39-37)
  • Ivan Franco defeats William Fauth: TKO, Round 1

August 5: Meadows Racetrack & Casino, Washington, Pennsylvania, USA

  • Leemont Johnson defeats Marcus Neal via UD
  • Darrius Flowers defeats Ryan Covert: TKO, Round 1
  • Jordan Morales defeats Ivan Hernandez: TKO, Round 4

August 5: Gimnasio Vertical El Dorado, Petare, Venezuela

  • Leiryn Flores defeats Endrimar Pirona to retain the Venezuelan light flyweight title: TKO, Round 4
  • Frank Rojas defeats Jorge Oliveros: TKO, Round 2
  • Luis Alberto Rios defeats Jorge Gonzalez: KO, Round 3
  • Johan Gonzalez defeats Elvis Franco: TKO, Round 1
  • Felipe Lares defeats Elio Gonzalez: TKO, Round 1 
  • Milner Marcano defeat Carlos Duran: TKO, Round 1

August 4: Salon Tattersall, San Isidro, Buenos Aires, Argentina

  • Maria Cecilia Roman defeats Carolina Raquel Duer to rIBF World female bantamweight title: SD (95-94, 96-94, 94-96) 
  • Mauro Maximiliano Godoy defeats Gabriel Fernando Punalef Calfin to retain the Argentina (FAB) super lightweight title: TKO, Round 1 
  • Jeremias Nicolas Ponce defeats Martin Nicolas Matamala: UD (60-53, 59-54, 60-53)
  • Nicolas Melogno defeats Matias Raimundo Diaz: UD (40-37, 39-38, 40-37)
  • Iara Altamirano and Jennifer Mendoza fight to a split draw (39-37, 39-39, 37-39)

August 4: Centro Social y Deportivo Brinkmann, Brinkmann, Cordoba, Argentina

  • Jairo Alejandro Tosoratto defeats Lucas Pereira: UD (39-38, 39-37, 39-38)

August 4: Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina

  • Rodrigo Del Grecco defeats Sergio Mauricio Carabajal: UD (40-36, 40-37, 39-38)
  • Sebastian Martinez defeats Matias Eliezer Carmona via SD
  • Leandro Gabriel Rojo defeats Claudio Andres Luquez: UD (40-38, 40-36, 39-38)

August 4: The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

  • Jayde Mitchell defeats Ainiwaer Yilixiati to retain the OPBF and WBA Oceania interim super middleweight title: UD (99-91, 100-90, 100-90)
  • Gaige Ireland defeats Shaun Thomas to retain the Australia - Victoria State lightweight title: TKO, Round 5
  • Jake Carr defeats Adili Abulimiti: TKO, Round 7
  • Joel Camilleri defeats Ben Nelson: TKO, Round 1
  • Tej Pratap Singh defeats Paitoon Jaikom: UD (40-36, 40-36, 40-36) 
  • Benny Horra and Matthew Smith fight to a split draw (39-37, 37-39, 38-38)
  • Shane Hasler defeats Jackson King: TKO, Round 2
  • Day Ferguson defeats Jade Cook: SD (37-38, 39-37, 39-37)

August 4: Norths, Cammeray, New South Wales, Australia

  • Isaac Buckley and Josh Jenkins fight to a draw on points 
  • Nick Howard Bath defeats Ray Thompson: TKO, Round 3
  • Victor Odindo defeats Steven Bell: TKO, Round 2
  • Troy O'Meley defeats Aphichat Koedchatturat: UD (40-36, 40-36, 40-36)

August 4: Canaleddus Beach Club, Quartu Sant'Elena, Sardegna, Italy

  • Alessandro Goddi defeats Giorgi Jincharadze: TKO, Round 7

August 4: Tatanka Club, Caserta, Campania, Italy

  • Sergio Romano and Tamas Kozma fight to a draw on PTS

August 4: Arena Azteca Budokan, Nezahualcóyotl, México, Mexico

  • Alberto Alejandro Morales Bautista defeats Rafael Jimenez via SD
  • Genaro Eduardo Garcia defeats Daniel Peralta via UD
  • Jose Angel Rojas defeats Sergio Flores via SD
  • Cristian Gonzalez defeats Jair Mejia via MD
  • Raul Zeferino Barron Perez defeats Ivan Ortiz Hernandez: TKO, Round 4

August 4: Hotel Veneto, Panama City, Panama

  • Alexander Duran defeats Manuel Largacha via UD
  • Gilberto Pedroza defeats Johnny Garay via UD
  • Ivan Matute defeats Addir Sanchez: KO, Round 3
  • Eva Guzman defeats Zuseth Hoyte: KO, Round 1
  • Damian Rodriguez defeats Juan Carlos Gonzalez: TKO, Round 3
  • Michael Gardener defeats Cristian Vega: KO, Round 1
  • Juan Huertas defeats Nelson Guillen: KO, Round 2
  • Leosdan Nunez defeats Alexander Armuelles: KO, Round 1

August 4: Circus, Sochi, Russia

  • Issa Akberbayev defeats Yuriy Barashian: TKO, Round 2
  • Narek Abgaryan defeats Achiko Odikadze: TKO, Round 5
  • Vladimir Sarukhanyan defeats Maxim Churbanov: TKO, Round 3
  • Manvel Sargsyan defeats Karoly Gallovich: KO, Round 1
  • Nikol Arutyunov defeats Soso Abuladze: UD (60-52, 60-52, 60-52)
  • Islam Dumanov defeats Eldorbek Sayidov: UD (60-54, 60-54, 60-54)
  • Yury Trogiyanov defeats Artur Zemlyanyi: TKO, Round 6
  • Gor Yeritsyan defeats Andrei Dolhozhyieu: TKO, Round 4
  • Aram Avagyan defeats Alexander Saltykov: TKO, Round 4
  • Rafael Stepanyan defeats Ivan Lysytsa: TKO, Round 4
  • Gamzat Gazaliev defeats Nikita Belyaev: KO, Round 1
  • Samvel Barseghyan defeats Doston Ramziev: UD (40-36, 40-36, 39-37)
  • Artem Oganesyan defeats Dmitry Antipov: TKO, Round 1

August 4: Far East Square, Singapore, Singapore

  • Nor Rizan defeats Piched Chianawa to win the vacant WBC Asian Boxing Council Continental bantamweight title: KO, Round 9
  • Will Chope and Zakaria Bin Ismail fight to a split draw (38-38, 37-39, 39-37)
  • Theena Thayalan defeats Rocky Irawan Sikumbang: UD (40-36, 40-36, 40-36) 

August 4: 14 Hope Street, Cape Town Gardens, Cape Town, Western Cape, South Africa

  • Said Zungu defeats Zeug Kazadi via UD
  • Mnikelo Mangqobe defeats Asemahle Konde via UD
  • Lazola Jikazana defeats Sadiki Dumba via MD
  • Banele Tuswa defeats Didier Nyembe via MD

August 4: Cala Millor, Son Servera, Islas Baleares, Spain

  • Fernando Heredia defeats Diego Jair Ramirez via PTS

August 4: Samut Prakan, Thailand

  • Thiranan Matsali defeats Waldo Sabu to win the vacant WBC Asian Boxing Council Silver bantamweight title via UD
  • Nick Frese defeats Wellem Reyk to win the vacant WBC Asian Boxing Council Silver welterweight title: KO, Round 2
  • Nawaphon Kaikanha defeats Renzo Sithchuangmun: TKO, Round 3

August 4: MGM Grand Detroit, Detroit, Michigan, USA

  • Claressa Shields defeats Nikki Adler to become the unified WBC and IBF female super middleweight champion: TKO, Round 5
  • Jesse Angel Hernandez defeats Vladimir Tikhonov: TKO, Round 5
  • James Smith defeats Yaqub Kareem: KO, Round 1
  • Domonique Dolton defeats Antonio Chaves Fernandez: Ud (60-54, 60-54, 60-54)
  • Antonio Urista defeats Serdar Hudayberdiyev: MD (58-56, 57-57, 58-56)
  • Jarico O'Quinn and Jose Elizondo fight to a majority draw (56-56, 55-57, 56-56)

August 4: Fantasy Springs Casino, Indio, California, USA

  • Mauricio Herrera defeats Jesus Soto Karass: MD (95-95, 96-94, 96-94)
  • Vyacheslav Shabranskyy defeats Todd Unthank May to win the vacant WBC United States (USNBC) light heavyweight title: RTD, Round 7
  • Jonathan Navarro defeats Angel Sarinana: UD (79-72, 80-71, 80-71)
  • Marvin Cabrera defeats Esau Herrera: UD (59-55, 59-55, 60-54)
  • Niko Valdes defeats Jaime Solorio: UD (60-54, 59-55, 59-55)
  • Ricardo Sandoval defeats Antonio Rodriguez: UD (60-54, 60-54, 59-55) 
Around The Web