Boxing Results For The Weekend July 14 To July 16

First published in the Fightful Boxing Newsletter, which you can check out every Thursday at Fightful.com!

***

July 16: Haji Park, Rembang, Indonesia

  • Sulis Barrera defeats Mochamad Sholimin via PTS
  • Ray Rahardjo defeats Hendy Luis via PTS 
  • Frengky Rohi defeats Silem Serang via PTS

July 16: Stadium of Light (Sunderland FC), Sunderland, Tyne and Wear, United Kingdom

  • Akeem Ennis Brown defeats Glenn Foot to win the BBBofC English super lightweight title: MD (96-94, 95-95, 98-92)
  • Peter Cope defeats Lee Connelly via PTS
  • Tommy Walsh defeats Fonz Alexander via PTS
  • Troy Williamson defeats Alistair Warren: TKO, Round 3

July 15: Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina

  • Luciano Francisco Baldor defeats Joaquin Andres Torrez: UD (60-54, 60-54, 60-53) 

July 15: Club General Lamadrid, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

  • Alberto Leonel Rios defeats Ricardo German Soria via UD
  • Demian Daniel Fernandez defeats Diego Octavio Rivas via UD 
  • Abel Leandro Silva defeats Nicolas Jarazo: TKO, Round 3

July 15: Complejo Deportivo El Predio, Quilmes, Buenos Aires, Argentina

  • Tamara Fabiana Garcia defeats Alejandra Zulema Juarez: MD (38-38, 40-36, 39-38)

July 15: Wests City Club, Newcastle, New South Wales, Australia

  • Jai Opetaia defeats Daniel Ammann to become the unified Australian and OPBF cruiserweight title: TKO, Round 9
  • Blake Minto defeats Mark Sales to win the vacant World Boxing Foundation International super lightweight title: UD (99-90, 99-90, 100-90)
  • Eddie Dos Santos defeats Michael Upton: UD (58-56, 59-56, 59-57)
  • Liam Paro defeats Simon Rendina: KO, Round 1
  • Dillon Bargero defeats Corey Hardy: TKO, Round 3
  • Saeid Fatahifay defeats Warren Tresidder: TKO, Round 3

July 15: Community Youth Centre, Lilydale, Victoria, Australia

  • Jake Gathercole defeats Komgrit Nanakorn via UD

July 15: Cavanbah Centre, Byron Bay, New South Wales, Australia

  • Josh Frederiksen defeats Sivan Hermez: TKO, Round 4
  • Dan White defeats Isaak Schiller via PTS 
  • Luke Toope defeats Chaiyan Sakkoed via PTS
  • Faiga Opelu defeats Robert Ferguson: KO, Round 1
  • Isaac Tisdell defeats Trevor Loomes via PTS 

July 15: Recreational Arena, Taber, Alberta, Canada

  • Joel Mills defeats Alejandro Herrera: TKO, Round 4
  • Lee Mein defeats Ken Frank: TKO, Round 2
  • Stuart McLellan and Isidro Toala fight to a no contest

July 15: EWS Arena, Goeppingen, Baden-Württemberg, Germany

  • Firat Arslan defeats Goran Delic to win the vacant WBO European cruiserweight title: TKO, Round 6
  • Fatih Keles defeats Renald Garrido fight to a majority draw (95-95, 95-95, 96-94). Keles retains the WBO European super lightweight title
  • Huseyin Cinkara defeats Petar Mrvalj: UD (80-72, 78-74, 79-73) 
  • Anatoli Muratov defeats Shavlego Tsamalaidze: TKO, Round 3
  • Ali Eren Demirezen defeats Jasmin Hasic: TKO, Round 2
  • Ibrahim Guemues defeats Badri Kereselidze: KO, Round 4
  • Agron Smakici defeats Abdulnaser Delalic: TKO, Round 1
  • Denis Kabasic defeats Mazen Girke: MD (38-38, 39-37, 39-37)
  • Ibrahim Ayada defeats Giorgi Gogebashvili: TKO, Round 3

July 15: Alex Sportcentrum, Nuremberg (Nürnberg), Bayern, Germany

  • Wanik Awdijan defeats Nkululeko Mhlongo via PTS
  • Marten Arsumanjan defeats Balazs Horvath: KO, Round 2
  • Dario Socci and Giorgi Ungiadze fight to a draw on PTS
  • Sascha Arsumanjan defeats Andras Toth: TKO, Round 2
  • Florian Wildenhof and Nodar Robakidze fight to a draw on PTS
  • Edonis Beqiri defeats Giga Nadiradze: TKO, Round 4

July 15: Sporthalle West, Kuehlungsborn, Mecklenburg-Vorpommern, Germany

  • Jens Tietze defeats Laszlo Czene: KO, Round 3
  • Ilja Mezencev defeats Paata Aduashvili: UD (59-54, 59-54, 60-53)
  • Nils Schmidt defeats Janos Lakatos: UD (59-55, 59-55, 59-55) 
  • David Wilken defeats Haris Radmilovic: TKO, Round 3
  • Dmitrij Weimer defeats Aleksandar Kuvac: UD (40-32, 40-31, 40-32)
  • Darian Yasar defeats Ahmet Huric: KO, Round 2
  • Nico Venetis defeats Anel Islamovic: KO, Round 2

July 15: PalaGems, Roma, Lazio, Italy

  • Mario Alfano defeats Dato Nanava on PTS
  • Carlo De Novellis defeats Riccardo Lecca on PTS 
  • Luca D'Ortenzi defeats Yassine Habachi: TKO, Round 3
  • Pasquale Di Silvio and Eder Barreto fight to a draw on PTS
  • Luca Papola and Roberto Ruffini fight to a technical draw

July 15: Piazza Municipale, Sequals, Friuli-Venezia Giulia, Italy

  • Fabio Turchi defeats Cesar David Crenz to win the vacant WBC International Silver cruiserweight title: KO, Round 4
  • Luca Capuano defeats Stefano Failla via PTS
  • Luca Maccaroni defeats Lesther Cantillano via PTS
  • Francesco Alberti defeats Luca Esposito: TKO, Round 3

July 15: Stadio Comunale , Cecchina, Albano Laziale, Lazio, Italy

  • Giulia Grenci defeats Katarina Vistica via PTS 
  • Valerio Nocera defeats Osvaldo Gagliardi via PTS 

July 15: Auditorio Municipal, Cabo San Lucas, Baja California Sur, Mexico

  • Israel Gonzalez defeats Yonathan Padilla via Ud 
  • Gerardo Castillo defeats Jonathan Perez: TKO, Round 5
  • Luis Hernandez defeats Jesus Agundez: KO, Round 7
  • Isaias Hernandez defeats Gonzalo Torres: TKO, Round 4
  • Rene Casimiro defeats Jose Camacho: TKO, Round 3 
  • Jesus Angulo defeats Victor Narvaez via UD 

July 15: Gimnasio German Evers, Mazatlan, Sinaloa, Mexico

  • Miguel Angel Parra defeats Jorge Luis Melendez: RTD, Round 3 
  • Alberto Sandoval defeats Alfredo Ramirez: RTD, Round 2
  • Adrian Haro Campos defeats Skender Halili via SD 
  • Cesar Salcedo defeats Andy Cuellar via PTS
  • Ruben Vega defeats Javier Cruz: KO, Round 1
  • Jesus Arechiga defeats Edson Vargas: TKO, Round 2
  • Jose Carlos Lopez defeats Ramon Aguilar: RTD, Round 2

July 15: Salon Social Col V Guerrero, Ensenada, Baja California, Mexico

  • Jaime Solorio defeats Ricardo Arce: TKO, Round 5
  • Julio Cesar Espinoza defeats Jose Rubio: TKO, Round 3
  • Gilberto Rubio defeats Fernando Ramirez: TKO, Round 1
  • Benjamin Anderson Gutierrez defeats Jovani Madrigal: TKO, Round 1
  • Bryan Zamarripa defeats Dario Medina: UD (40-36, 40-36, 40-36)

July 15: ABA Stadium, Auckland, New Zealand

  • Ruben Webster defeats Kerry Davies via SD
  • James Wilson defeats Tussi Asafo: RTD, Round 2

July 15: Nuevo Gimnasio Nicarao, Managua, Nicaragua

  • Aron Juarez and Alexander Espinoza fight to a draw on PTS
  • Levis Morales defeats Julio Bendana: TKO, Round 5
  • Julio Mendoza defeats Marlon Chavarria via SD
  • Robin Zamora defeats Reno Reyes via TD
  • Manuel Gonzalez defeats Manuel Guzman via UD 
  • Jean Gonzalez defeats Alberto Rivero via UD
  • Walter Matamoros defeats Dodany Mejia: KO, Round 1
  • Royder Camacho defeats Ariel Ramirez via UD

July 15: Faqeer Colony, Karachi, Pakistan

  • Muhammad Bilal defeats Muhammed Aslam via UD
  • Bashir Ahmed defeats Haneef Ullah via UD 
  • Nadir Baloch defeats Irfan Ullah: TKO, Round 7

July 15: Pabellón Municipal, Castro Urdiales, Cantabria, Spain

  • Kerman Lejarraga defeats Azael Cosio: TKO, Round 3
  • Haritz Lopez de Lacalle defeats Marko Dmitrovic: TKO, Round 2
  • Jon Miguez defeats Javier Gilabert: TKO, Round 3
  • Jorge Vallejo defeats Davor Matic: KO, Round 2

July 15: National Indoor Stadium, Dar-Es-Salaam, Tanzania

  • Abdallah Paziwapazi defeats Jacob Maganga: TKO, Round 6
  • Selemani Bangaiza defeats Karim Ramadhan: UD (97-93, 96-94, 99-91) 
  • Loren Japhet defeats Shadrack Juma: UD (79-73, 80-72, 80-72)
  • Tampela Maharusi defeats Rashid Bora: TKO, Round 1
  • Haidari Mchanjo defeats Haruna Ndalo: UD (59-55, 59-55, 59-55)
  • Adam Kipenga defeats Emmanuel Amos: UD (59-55, 58-56, 58-56)
  • Jackson Malinyingi defeats Frank Zagarino via PTS
  • Kasim Hamad defeats Said Jelani: KO, Round 2
  • Aziz Uliza defeats Mbaraka Shabani via PTS
  • Salum Omari defeats Hassan Mnairobi via PTS
  • Muksini Swalehe defeats Innocent Kanuti via PTS 
  • Oscar Richard defeats Luckman Ramadhani via PTS 

July 15: City Hall Ground, Chonburi, Thailand

  • Thammanoon Niyomtrong (a.k.a. Knockout CP Freshmart) defeats Rey Loreto to retain WBA World minimumweight title: UD (117-110, 115-113, 117-110)
  • Rangsan Chayanram defeats Samuel Tehuayo via UD
  • Les Sherrington defeats Yuttana Wongda: KO, Round 2

July 15: Wembley Arena, Wembley, London, United Kingdom

  • Chris Eubank Jr. defeats Arthur Abraham to retain International Boxing Organization World super middleweight title: UD (118-110, 118-110, 120-108)
  • Lee Selby defeats Jonathan Victor Barros to retain the IBF World featherweight title: UD (117-110, 117-110, 119-108)
  • Michal Syrowatka defeats Robbie Davies Jr. to win the WBA Continental super lightweight title: TKO, Round 12
  • Kid Galahad defeats Jose Cayetano to win the vacant IBF Intercontinental featherweight title: TKO, Round 10
  • Martin Joseph Ward defeats Anthony Cacace to become unified BBBofC British and Commonwealth (British Empire) super featherweight title: UD (115-114, 116-113, 116-114)
  • Patrick Wojcicki defeats Darryl Sharp via PTS 
  • Chris Kongo defeats William Warburton via PTS 
  • Joel McIntyre defeats Remigijus Ziausys via PTS
  • Joe Jackson Brown defeats Elvis Dube via PTS
  • Nathanael Wilson defeats Yaddollah Ghasemi: TKO, Round 2

July 15: Winter Gardens, Blackpool, Lancashire, United Kingdom

  • Ryan Mulcahy defeats Ben Wager to win the vacant BBBofC Central Area super lightweight title via PTS 
  • Nathan Gorman defeats Antonio Sousa: TKO, Round 5
  • Jack Cullen defeats Jason Ball via PTS
  • Alex McCloy defeats Chris Jenkinson via PTS
  • Tom Farrell defeats Chris Adaway via PTS 
  • James Metcalf defeats Konstantin Alexandrov: TKO, Round 1
  • Scott Fitzgerald defeats Raimonds Sniedze: TKO, Round 2
  • James Moorcroft defeats Kevin McCauley via PTS
  • Ross Cooksey defeats Luke Fash via PTS 
  • Mickey Ellison defeats urtis Gargano via PTS

July 15: Forum, Inglewood, California, USA

  • Miguel Berchelt defeats Takashi Miura to retain WBC super featherweight title: UD (119-108, 120-109, 116-111)
  • Jezreel Corrales defeats Robinson Castellanos to retain WBA "Super" super featherweight title: TD (94-93, 96-92, 94-94)
  • Sullivan Barrera defeats Joe Smith Jr. to win the WBC International light heavyweight title: UD (97-92, 96-93, 97-92)
  • Mercito Gesta defeats Martin Honorio: KO, Round 8
  • Recky Dulay defeats Jaime Arboleda: KO, Round 3
  • Manny Robles Jr. defeats Christian Esquivel: TKO, Round 5
  • Diuhl Olguin defeats Horacio Garcia: UD (76-74, 77-73, 77-73)
  • Ryan Garcia defeats Mario Antonio Macias: KO, Round 1

July 15: Nassau Coliseum, Uniondale, New York, USA

  • Omar Figueroa Jr. defeats Robert Guerrero: TKO, Round 3
  • Marcus Browne defeats Sean Monaghan in a WBC light heavyweight title eliminator: TKO, Round 2
  • Adam Kownacki defeats Artur Szpilka: TKO, Round 4
  • Patrick Day defeats Eric Walker to win the WBC Continental Americas super welterweight title: UD (96-93, 96-93, 95-94) 
  • Jamal James defeats Ionut Dan Ion: UD (98-92, 97-93, 99-91) 
  • Brandon Figueroa defeats Fatiou Fassinou: UD (78-74, 79-73, 78-74)
  • Fidel Monterrosa Munoz defeats Tommy Rainone: UD (57-55, 58-54, 58-54)
  • Vincenzo D'Angelo and Dequan Burgos fight to a split draw (38-38, 37-39, 39-37)

July 15: Wild Horse Pass Hotel & Casino, Chandler, Arizona, USA

  • John Vera defeats Daniel Rosario Cruz to retain the WBA-NABA USA super welterweight title: MD (95-95, 96-94, 96-94)
  • Rico Ramos defeats Juan Antonio Lopez to win the vacant WBA-NABA super bantamweight title: UD (98-91, 98-91, 99-90)
  • Abel Ramos defeats Emmanuel Robles: TKO, Round 8

July 15: Sphinx Club, Washington, District of Columbia, USA

  • Gerome Quigley Jr. defeats Luis Hernandez to win the vacant United States Boxing Organisation welterweight title: UD (100-90, 99-91, 98-92) 
  • Sam Crossed defeats James Jones: KO, Round 4
  • Luther Smith defeats Martez Williamson: KO, Round 1
  • Leo Alcanera defeats George Sheppard: UD (40-36, 39-37, 38-37)
  • Justin Bell defeats Erik Plumer: TKO, Round 1
  • Jahmal Dyer defeats Dwayne Martin: KO, Round 1
  • Francisco Bustos defeats Latrail Purdue: TKO, Round 1
  • Dante Cox defeats Archie Weah: MD (38-38, 39-37, 39-37)
  • Rashad Kilpatrick defeats Martegus Martin: TKO, Round 2

July 15: Georgia Sports Performance, Lawrenceville, Georgia, USA

  • Rashad Shahid defeats Dakwon Blackston: TKO, Round 1
  • Mike Ford defeats Nick Davis: UD (40-35, 40-35, 39-36)
  • Keasen Freeman defeats Monye Tucker: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Aaron Casper defeats Deangelo Owens: KO, Round 1

July 15: Hotel Portofino, Isla Margarita, Venezuela

  • Josber Perez defeats Jose Luis Varela: KO, Round 1
  • Hegly Mosqueda defeats Ernesto Martinez (58-56, 58-56, 58-56) 
  • Mariam Moreno and Keren Batiz fight to a majority draw (57-57, 57-57, 55-59)
  • Pedro Perales and Carlos Rodriguez fight to a majority draw (38-38, 38-38, 39-37)
  • Jesus Correa defeats Helber Rojas: KO, Round 1
  • Yeison Gonzalez and Rancel Lopez to a no decision
  • Jimson Garcia defeats Andres Rubio: UD (39-37, 39-37, 39-37)
  • Leonardo Sanchez defeats Luis Millan: UD (40-34, 40-33, 40-34)
  • Edgar Gonzalez defeats Esneiker Correa: SD (37-38, 40-35, 38-37)

July 14: Club Centro Gallego, Santa Fe, Santa Fe, Argentina

  • Jose Luis Castillo and Ruben Rafael Rojas fight to a split draw (57-58, 59-58, 58-58)

July 14: Club Social y Deportivo El Fortín, Olavarria, Buenos Aires, Argentina

  • Luis Roberto Mato defeats Esteban Miguel Stodulski: UD (60-58, 59-55, 59-57)

July 14: Club Comunicaciones, Pergamino, Buenos Aires, Argentina

  • Anahi Esther Sanchez defeats Maria Carina Brito: KO, Round 1

July 14: Club de Pelota Tres Arroyos, Tres Arroyos, Buenos Aires, Argentina

  • Gustavo Daniel Lemos defeats Fernando Daniel Cancino: UD (60-53, 60-53, 60-53)
  • Gloria Elena Yancaqueo defeats Makarena Gallastegui: SD (39-38, 40-39, 38-39)
  • Jeremias Javier Ulibarre defeats Ernesto Franzolini: UD (39-38, 40-37, 40-38)

July 14: Centro Tradicionalista El Volcador, San Vicente, Buenos Aires, Argentina

  • Federico Jesus Benjamin Malespina defeats Jonathan Ariel Leyes: UD (57-56, 58-56, 59-56)
  • Jeremias Nicolas Ponce defeats Esteban David Rocabado: TKO, Round 3

July 14: Club Sociedad de Tiro y Gimnasia, San Pedro de Jujuy, Jujuy, Argentina

  • Silvana Gomez Juarez defeats Paola Farfan via UD

July 14: Polideportivo Municipal, Tunuyan, Mendoza, Argentina

  • Nerina Ortubia defeats Gisela Tamara Ledesma: UD (40-36, 40-36, 40-36)

July 14: Club Sacachispas, Venado Tuerto, Santa Fe, Argentina

  • Miguel Angel Peralta defeats Alexis Hermosi: TKO, Round 2

July 14: The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

  • Blake Caparello defeats Jordan Tai to win vacant WBA Oceania light heavyweight title: TKO, Round 6
  • Czar Amonsot and Martin Enrique Escobar to a no contest after an accidental head cut in the second round
  • Jake Carr defeats Paitoon Jaikom: UD (50-44, 50-43, 50-43) 
  • Joel Camilleri defeats Chatri Charoensin: TKO, Round 2
  • Issac Hardman defeats Lucas Miller: TKO, Round 1
  • Casey Caswell defeats Steve Roberts: TKO, Round 1
  • Jackson King defeats Junior Pio Moe: TKO, Round 1
  • Matthew Lytwynenko defeats Aphichat Koedchatturat: UD (39-37, 40-36, 40-36) 

July 14: Ouagadougou, Burkina Faso

  • Patrice Sou Toke defeats Ayoub Nefzi to retain the WBC Francophone middleweight title: SD (114-112 114-112, 109-117)

July 14: Gimnasio Club Mexico, Santiago de Chile, Chile

  • Julio Alamos defeats Arnoldo Poblete to retain the Chilean super middleweight title: KO, Round 3

July 14: Barrio Las Flores, Barranquilla, Colombia

  • Brayam Rico defeats Jorge Ladeo: KO, Round 2
  • Likar Ramos defeats John Merino: KO, Round 3

July 14: Auditorio Blackberry, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

  • Josue Veraza defeats Romulo Koasicha to win the vacant WBO Latino featherweight title via UD

July 14: Salón "Alameda" Hotel El Paseo, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

  • Santiago Dominguez defeats Christian Gilberto Pacheco: TKO, Round 2
  • Esteban Villalba defeats Josue Garcia: TKO, Round 1
  • Juan Carlos Chavira defeats Misael Saucedo: UD (59-55, 59-55, 59-55)
  • Miguel G Longoria defeats Erasmo Martinez Ortiz: KO, Round 2
  • Jarvis Shepard defeats Juan Gerardo Sanchez: TKO, Round 2
  • Kenneth Taylor defeats Cesar Rodriguez: TKO, Round 1
  • Shamarian Snider defeats Gerardo Daniel Rodarte Lozano: TKO, Round 3

July 14: Centro Recreativo Edgardo Corea, Nagarote, Nicaragua

  • Jordan Escobar defeats Nelson Luna: SD (74-77, 77-74, 77-74)
  • Jose Alfaro defeats Jesus Vidal: KO, Round 2
  • Moises Olivas defeats Oscar Amador: SD (58-56, 58-56, 56-58)
  • Julio Laguna defeats Rudy Cordero: UD (60-54, 60-54, 59-55)
  • Alexander Taylor defeats Julio Borda: MD (38-38, 39-37, 39-37)
  • Roger Scott defeats Imer Hernandez: UD (40-36, 40-36, 40-36)

July 14: Palacio de los Deportes, Benidorm, Comunidad Valenciana, Spain

  • Yoann Kongolo defeats Julio Acosta: TKO, Round 2
  • Kiko Martinez defeats Franklin Varela: TKO, Round 4
  • Eva Naranjo defeats Jasmina Nad via UD
  • Katharina Thanderz defeats Karina Kopinska via UD
  • Ismael Garcia defeats Dani Gomez: TKO, Round 1
  • Aritz Pardal defeats Ignac Kassai: KO, Round 6

July 14: Pabellon Municipal, Ogijares, Andalucía, Spain

  • John Carter defeats Artem Ayvazidi via PTS
  • Luis Felipe Castro defeats Nikola Ivkovic via PTS 

July 14: Bangkok, Thailand

  • Tewa Kiram defeats Ramadhani Shauri: UD (118-109, 118-109, 118-109)

July 14: Buffalo Run Casino, Miami, Oklahoma, USA

  • Antoine Douglas defeats Juan De Angel to become the unified WBC FECARBOX and WBA-NABA middleweight champion: KO, Round 4
  • Rolando Chinea defeats Kenneth Sims Jr.: MD (77-75, 77-75, 76-76)
  • Ivan Baranchyk defeats Keenan Smith: UD (80-71, 78-73, 79-72)
  • Glenn Dezurn and Adam Lopez fight to a split draw (77-75, 75-77, 76-76)
  • Joshua Greer Jr. defeats Leroy Davila: RTD, Round 5
  • Charles Conwell defeats Rick Graham: TKO, Round 2 
  • Isaiah Steen defeats Travis Nero: KO, Round 1