Boxing Results Roundup: Pacquiao, Horn, Diego De La Hoya, Several Title Fights

The first ever Fightful Boxing Newsletter from Fightful's lead boxing writer Carlos Toro brought you rankings, awards, analysis, and results from around the world. You can check out a roundup of last week's events below, and see our incredible Fightful Boxing Newsletter as well.

July 2: Suncorp Stadium, Brisbane, Queensland, Australia

  • Jeff Horn defeats Manny Pacquiao to win the WBO welterweight title: UD (117-111, 115-113, 115-113)
  • Jerwin Ancajas defeats Teiru Kinoshita: TKO Round 7
  • Michael Conlan defeats Jarrett Owen: TKO Round 3
  • David Toussaint defeats Shane Mosley: SD (75-77, 77-76, 77-76)
  • Damien Hooper defeats Umar Salamov to win the IBf Australasian and WBO International light heavyweight titles: UD (96-94 96-94 96-94)
  • Brock Jarvis defeats Rasmanudin: KO Round 1
  • Brent Dames defeats Jonel Dapidran: UD(58-56, 58-56, 59-55)

July 1: Gymnase des Malteries, Schiltigheim, Bas-Rhin, France

  • Jelena Mrdjenovich vs. Stephanie Ducastel for the unified WBC/WBA female featherweight titles ends in a split draw (96-94, 95-95, 94-96)

July 1: Casino d'Evian, Evian les Bains, Haute-Savoie, France

  • Brian Carlos Castano defeats Michel Soro to retain the interim WBA super welterweight title: SD (115-113, 115-113, 112-116)
  • Arsen Goulamirian defeats Mitch William: TKO Round 9
  • Mickael Diallo defeats Bernard Donfack: TKO Round 4
  • Mohammed Rabii defeats Temur Abuladze: KO Round 1
  • Victor Ialimov defeats Giorgi Kandelaki: UD (59-55, 59-55, 59-55)

July 1: Parque La Pedrera, Villa Mercedes, San Luis, Argentina

  • Diego De La Hoya defeats Alan Isaias Luques Castillo to retain the WBC Youth super bantamweight title: UD (97-93, 98-92, 98-92)
  • Fidel Angel Ruiz Diaz defeats Guillermo Osvaldo Soloppi to win the vacant South American lightweight title: TKO Round 6
  • Carlos Jorge Luis Sardinez defeats Daniel Esteban Coronel to win the vacant South American bantamweight title: UD (119-111, 119-110, 119-109)
  • Claudio Fernando Echegaray defeats Diego Ricardo Santillan to retain the interim WBC Latino super bantamweight title: KO Round 9

July 1: Santo Domingo, Dominican Republic

  • Charlie Hoy defeats Rafael Rodriguez to win the vacant WBA Fedelatin super flyweight title: TKO Round 2

July 1: M├╝ggelspreehalle, Hangelsberg, Brandenburg, Germany

  • Ibrahim Class defeats Jose Forero to win the vacant Global Boxing Council lightweight title: UD (118-110, 119-109, 120-108)
  • Gianluca Frezza defeats Anzor Gamgebeli to win the vacant Global Boxing Council welterweight title: DQ Round 7
  • Laszlo Toth defeats Azad Azizov to win the vacant IBF East/West Europe welterweight title: UD (117-109, 116-110, 115-111)
  • Robert Maess defeats Paata Varduashvili: TKO Round 4
  • Denny Lehmann defeats Robert Larsen to win the vacant German International super middleweight title: TKO Round 4

July 1: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Kenichi Ogawa defeats Hirotsugu Yamamoto to retain the Japanese super featherweight title: TKO Round 2

July 1: Auditorio Centenario, Gomez Palacio, Durango, Mexico

  • Roberto Ortiz vs. Diego Cruz for the vacant WBC FECARBOX Super Lightweight title ends in a draw

July 1: Luzhniki, Moscow, Russia

  • Alexander Povetkin defeats Andriy Rudenko to win the vacant WBO International and WBA Continental heavyweight titles: UD (120-108, 120-109, 120-108)

July 1: O2 Arena, Greenwich, London, United Kingdom

  • Frank Buglioni defeats Ricky Summers to retain the BBBofC British light heavyweight title: UD (116-113, 115-114, 118-111)
  • Ted Cheeseman defeats Matthew Ryan to win the BBBofC English super welterweight title: TKO Round 3
  • Reece Bellotti defeats Jamie Speight to win the vacant WBC International Silver featherweight title: TKO Round 8

June 30: Fantasy Springs Casino, Indio, California, USA

  • Oscar Negrete defeats Sergio Frias to win the vacant NABF bantamweight title: RTD Round 8
  • Ryan Martin defeats Marcos Jimenez: UD (100-90, 100-90, 100-90)
  • Lamont Roach defeats Jesus A Valdez to retain the WBC Youth Silver super featherweight title: UD (100-90, 97-93, 98-92)
  • Damon Allen defeats Gamaliel Diaz: TD Round 6 (58-55, 57-56, 56-57)
  • Keandre Gibson defeats Dennis Dauti: UD (77-75, 79-73, 80-72)

June 30: Huntington Center, Toledo, Ohio, USA

  • Robert Easter Jr. defeats Denis Shafikov to retain the IBF lightweight title: UD (116-112, 120-108, 120-108)
  • Julian Williams defeats Joshua Conley: TKO Round 7
  • Jamontay Clark defeats Ivan Golub: UD (79-73, 77-75, 77-75)
  • Enver Halili defeats Wesley Tucker: UD
  • Damar Singleton defeats Cory Dulaney: KO Round 2

June 30: Complesso Fieristico di via Cesina, San Valentino Torio, Campania, Italy

  • Gianluca Ceglia defeats Eloy Iglesias to win the vacant IBF International lightweight title: UD (117-110, 116-111, 116-111)
  • Salvatore Annunziata defeats Ricardo Pompeo Mellone on points
  • Domenico Valentino defeats Tibor Meszaros: TKO Round 6

June 30: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Daisuke Sakamoto defeats Makoto Kawasaki to win the interim Japanese welterweight title: UD (97-93, 97-93, 97-94)
  • Hiroki Okada defeats Jheritz Chavez: UD (100-90, 100-91, 99-93)
  • Shuhei Tsuchiya defeats Shota Suito: UD (78-74, 77-75, 77-76)
  • Tatsuya Matsumoto defeats Toshizane Kinoda: UD (60-55, 59-55, 59-56)
  • Ryota Yamauchi defeats Supaluek Noiwaengphim: KO Round 2

June 30: Ramatex Hall, Windhoek, Namibia

  • Bethuel Ushona defeats Roman Belaev to retain the World Boxing Federation welterweight title: UD (117-111, 118-110, 117-111)
  • Lukas Ndafoluma defeats Barend van Rooyen to win the vacant International Boxing Organization All-Africa middleweight title:
  • David Shinuna defeats Immanuel Andeleki to win the vacant Namibian super featherweight title on points
  • Vakufilapo Nashivela defeats Simon Shafodino to win the vacant Namibian super welterweight title on points

June 30: Nuevo Gimnasio Nicarao, Managua, Nicaragua

  • Melvin Lopez defeats Greivin Lopez to retain WBC Latino super flyweight title: KO Round 5
  • Byron Rojas defeats Carlos Ortega: UD (76-75, 78-73, 77-74)
  • Elton Lara defeats Herald Molina: KO Round 1
  • Heiler Gonzalez defeats Danny Mendoza: SD (38-37, 38-37, 36-39)
  • Juan Arguello defeats Darwin Turcios: KO
  • Moises Mendoza defeats Francisco Mejia: UD (40-36, 40-36, 40-36)

June 30: Los Andes Mall, Panama City, Panama

  • Gilberto Pedroza defeats Amrit Herrera to win the WBC FECARBOX light flyweight title: KO Round 4
  • Laura Ledezma defeats Claudia Munoz to win the vacant WBA Fedelatin female super bantamweight title: UD (79-72, 79-72, 78-73)
  • Keiver Fernandez defeats Juan Lopez: UD (76-75, 77-75, 76-75)
  • Lourdes Borbua defeats Franyuli Riascos to win the interim WBC Latino female lightweight title: UD (79-71, 79-70, 79-70)

From The Web