Worldwide Boxing Results From 12/16-20

The following appeared in this past week's edition of the Fightful Boxing Newsletter, which publishes each Thursday.

***

Results From The World Of Boxing:

December 20: Municipal Gym, Guindulman, Bohol, Philippines

  • Ricky Sismundo defeated Jason Redondo via TKO
  • Antonio Siesmundo defeated Philip Parcon via KO
  • Jake Amparo defeated JanJan Santos via UD
  • Johnriel Castino defeated Rusty Padua via KO

December 20: Suamlum Night Bazaar, Ratchadaphisek, Bangkok, Thailand

  • TJ Doheny defeated Pipat Chaiporn via SD

December 19: Beijing Star Base, Beijing, China

  • Hui Sun defeated Tao Liu via UD
  • Zhe Wang defeated Junhui Zhao via SD
  • Xiaolu Mou defeated Zhengpeng Yang: TKO, Round 4
  • Qingjirumu defeated Qixiu Zhang via SD
  • Kai Huang defeated Erhao Zhang: TKO, Round 2
  • Feiyang Chen defeated Bo Zhang: TKO, Round 4
  • Zhanguo Sun defeated Xing Xie via SD
  • Longlong Wang defeated Rirong Ling via UD
  • Changyuan Yan defeated Chao Feng via UD
  • Hebin Wang defeated Tingchao Li via UD

December 19: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Hiroki Okada defeated Jason Pagara to win the vacant WBO Asia Pacific Super Lightweight Title: TKO, Round 6

December 18: China Show, Beijing, China

  • Junlong Zhang defeated Victor Emilio Ramirez to retain the WBA Oceania Heavyweight Title: KO, Round 1

December 18: Talibon Cultural Center, Talibon, Bohol, Philippines

  • Robert Awitin defeated Rowel Garcia via KO
  • Roldan Sasan defeated Dave Maningkil via TKO
  • Anthony Galigao defeated Michael Padayag via TKO
  • Garry Rojo defeated Armando Yee via KO

December 17: Teatro Principe, Milan, Lombardia, Italy

  • Michele Esposito defeated Marco Di Giamberardino via PTS
  • Antonio Moscatiello defeated Nerdin Fejzovic: TKO, Round 6
  • Matteo Modugno defeated Jakov Gospic: TKO, Round 3
  • Edoardo Del Vecchio defeated Davide Cali via PTS
  • Andrea Sito defeated Budimir Jevtic: KO, Round 2
  • December 17: Kyuden Gym, Fukuoka, Fukuoka, Japan
  • Momo Koseki defeated Yuko Kuroki to retain the WBC World Female Minimumweight Title via UD

December 17: Sangyo Hall, Kanazawa, Ishikawa, Japan

  • Hurricane Futa defeated Anan Thawinat: TKO, Round 4
  • Genesis Servania defeated Kittiwat Sirichotchayakun: KO, Round 1
  • Takashi Igarashi defeated Chirayu Nurot: KO, Round 3
  • Asami Jinnari and Wakako Fujiwara fight to a split draw: Vacant Japanese Female Featherweight Title Bout

December 17: Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

  • Reiya Abe defeated Methawin Kemthong: TKO, Round 1

December 17: Robinson’s Mall Atrium, General Santos City, Cotabato del Sur, Philippines

  • Genisis Libranza defeated Michael Enriquez via MD
  • Rene Mark Cuarto defeated Bonjun Loperez via UD
  • Orlie Silvestre defeated Ronie Tanallon: TKO, Round 1
  • John Mark Apolinario defeated Vincent Astrolabio via UD
  • Vince Paras defeated Aldren Moreno: KO, Round 7
  • Aries Buenavidez defeated Jetly Purisima: TKO, Round 7
  • Joel Lino defeated Marlou Sandoval: RTD, Round 4
  • Mervin Lulu defeated Paulo Perono: RTD, Round 2
  • Jayar Inson defeated Hagibis Quinones: KO, Round 2
  • Vincent Dayaganon defeated Jovanie Tagusi via SD
  • Matthew Arcillas defeated Dingdong Quinones: TKO, Round 1
  • Junnie Delgado defeated Jessie James Boyles: KO, Round 1
  • Lienard Sarcon defeated Jerry Tabago via UD
  • Ruben Davidas defeated Rogelio Boyles: TKO, Round 1
  • Raven Culintas defeated John Paul Ibones: KO, Round 1
  • Dave Barlas defeated Roger Salaton via UD

December 17: Gimnasio Metropolitano, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain

  • John Dickson defeated Mamadou Goita via MD

December 17: Victoria Warehouse, Trafford Road, Manchester, Lancashire, United Kingdom

  • Andy Kremner defeated Duane Green via PTS
  • Ryan Doyle defeated Rafael Castillo via PTS
  • Kyle Lomotey defeated Darryl Sharp via PTS
  • Jack Kilgannon defeated Sean Gorman: RTD, Round 1

December 17: Stadium Suite, Banks's Stadium, Walsall, West Midlands, United Kingdom

  • Les Byfield defeated Andy Harrisvia via PTS
  • Alex Florence defeated Ibrar Riyaz via PTS
  • Rachel Ball defeated Claudia Ferenczi via PTS

December 17: Sport Hall "Lokomotiv" , Tashkent, Uzbekistan

  • Uktamjon Rahmonov defeated Suleyman Berdukaev: TKO, Round 2
  • Saykhan Bakaev defeated Farhod Bayranov: TKO, Round 4
  • Beksultan Raushanov defeated Akhmed Gayrbekov: TKO, Round 3
  • Burgut Hodjiboev defeated Visita Gairabekov: TKO, Round 3
  • Mukhammadsalim Sotvoldiev defeated Nozim Turaboev via UD
  • Orufjon Iboydullaev defeated Rustam Azimov via UD
  • Jasur Akhmadjanov defeated Mansur Abdumamatov: TKO, Round 2
  • Mukhammadali Abdurahmanov defeated Jasur Jamalov: TKO, Round 1
  • Anvar Turopov defeated Abdulaziz Matazimov: TKO, Round 2
  • Jokhongir Ergashev defeated Saidvali Abduvaliev: TKO, Round 1
  • Davron Kuronboev defeated Abrorkhuja Soliev: TKO, Round 2
  • Ulugbek Holov defeated Jamshid Mansuro via UD
  • Mukhitdin Rajapbaev defeated Alisher Habibullaev via UD
  • Jamoliddin Uktamov defeated Azizkhuja Juraboev: TKO, Round 4

December 16: Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

  • Tomas Andres Reynoso defeated Sebastian Horacio Papeschi: DQ, Round 5
  • Alberto Ezequiel Melian defeated Diego Ricardo Santillan: KO, Round 5
  • Sebastian Fundora defeated David Ezequiel Romero via UD
  • Felix Fernando Vargas defeated Julian Isaias Gomez via SD
  • Anyelen Loreley Espinosa defeated Maria Laura Cano via UD
  • Federico Adrian Rodriguez defeated Matias Raimundo Diaz via SD
  • December 16: Club Sud America, Miramar, Buenos Aires, Argentina
  • Jorge Martin Garcia defeated Guillermo de Jesus Paz via MD
  • Jonathan Ezequiel Aguirre defeated Cristian Munoz via MD

December 16: Polideportivo Municipal Presidente Néstor Kirchner, General Lamadrid, Buenos Aires, Argentina

  • Luis Javier Ahumada defeated Emanuel Jeremias Godoy via UD
  • December 16: Club Unión y Progreso, Rosario, Santa Fe, Argentina
  • Francisco Javier Coronel defeated Alejandro Dominguez via UD

December 16: QT Gold Coast Hotel, Surfers Paradise, Queensland, Australia

  • Will Parsons defeated Aphichat Koedchatturat via UD
  • Josh Frederiksen defeated Aaron Sesay via UD
  • Brett Jeffery defeated James Porter via UD

December 16: Spiroudome Arena, Charleroi, Hainaut, Belgium

  • Ryad Merhy defeated Nick Kisner to retain the WBA Intercontinental Cruiserweight Title: KO, Round 4
  • Timur Nikarkhoev defeated Michal Ludwiczak: TKO, Round 7
  • Antoine Vanackere defeated Petar Peric: TKO, Round 2
  • Kamel Kouaouch defeated Mateusz Rybarski via UD
  • Herve Hubeaux defeated Srdan Govedarica via UD
  • Abrahan Nova defeated Milan Savic: TKO, Round 2
  • Gaetan Toma defeated Mislav Milardovic via UD
  • Pierino Paglierini defeated Predrag Cvetkovic via UD
  • Miko Khatchatryan defeated Pavlo Maistrenko: KO, Round 1
  • Junior Minsiensi Wabaga defeated Aleksandrs Sergjogins: KO, Round 1
  • December 16: Waremme, Liege, Belgium
  • Abdelkarim El Yaouti defeated Zelim Ismailov via MD

December 16: Ginásio Poliesportivo São Bartolomeu, Sao Sebastiao, Distrito Federal, Brazil

  • Gabriel Bonfim defeated Ademir de Jesus Machado to win the vacant Brazilian Super Welterweight Title: KO, Round 1
  • Luis Claudio Cardoso Da Silva defeated Lazaro Barbosa Bonfim to win the vacant Brazilian Featherweight Title via UD
  • Michel Da Silva defeated Reginaldo Martins Carvalho: KO, Round 1
  • Ismael Bonfim defeated Jose Cassio da Silva Macena: TKO, Round 3
  • Marcelo de Souza Cruz defeated Luciano Faria: KO, Round 1
  • Taynna Cardoso defeated Caroline Foro Antunes via UD

December 16: Place Bell, Laval, Quebec, Canada

  • Billy Joe Saunders defeated David Lemieux to retain the WBO World Middleweight Title via UD
  • Antoine Douglas defeated Gary O'Sullivan defeated Antoine Douglas to win the WBA-NABA Middleweight and vacant WBO Intercontinental Middleweight Title: KO, Round 7
  • Yves Ulysse Jr. defeated Cletus Seldin via UD
  • Custio Clayton defeated Cristian Rafael Coria to win the vacant WBO International Welterweight Title via UD
  • Batyrzhan Jukembayev defeated Wilberth Lopez via UD
  • Steven Butler defeated Lanardo Tyner: KO, Round 2
  • Ryan Garcia defeated Noe Martinez Raygoza: TKO, Round 8
  • Simon Kean defeated Mike Sheppard: TKO, Round 2
  • Mathieu Germain defeated Juan Garcia Mendez via UD
  • Nicola Adams defeated Soledad Macedo: TKO, Round 3
  • Vincent Thibault defeated Adrian Haro Campos via UD
  • Kim Clavel defeated Yoseline Martinez Jose via UD

December 16: Hershey Centre, Mississauga, Ontario, Canada

  • Brandon Cook defeated Hector Carlos Santana to win the vacant International Boxing Association Intercontinental Super Welterweight Title: KO, Round 2
  • Franz Rill defeated Ricardo Humberto Ramirez: KO, Round 2
  • Mohammed Abedeen defeated Jose Aubel: KO, Round 5
  • Abokan Bokpe defeated Lyndon Chambers: TKO, Round 6
  • Winston Matthews defeated Gregory Miller via UD
  • Jay Corcoran defeated Jason Kelly via UD
  • Bradley Hamil defeated Eduardo Vitela: KO, Round 1

December 16: Casa del Deportista, Iquique, Chile

  • Ramon Mascarena defeated Erwin Adriazola to retain the Chilean Super Lightweight Title: TKO, Round 6
  • Cristian Olivares defeated Ruben Caceres: TKO, Round 2

December 16: Zhongshan Sports Arena, Zhongshan, China

  • Joe Noynay defeated Jin Xiang Pan to win the vacant WBC Asian Boxing Council Silver and WBO Asia Pacific Youth Super Featherweight Titles via TD
  • Ainiwaer Yilixiati defeated Tornike Gikashvili to win the vacant WBC Asian Boxing Council Super Middleweight Title: TKO, Round 2
  • Zulipikaer Maimaitiali defeated Pavel Semjonov to win the vacant WBA Asia Super middleweight title via UD
  • Que Xu defeated Julio de la Basez: KO, Round 2
  • Leshan Li defeated Waldo Sabu: TKO, Round 2
  • Bin Zhou defeated Xingqiang Hu via MD

December 16: Tj Lokomotiva, Plzen, Czech Republic

  • Pavel Sour defeated Vaclav Pejsar to win the vacant Czech Heavyweight Title via UD
  • Vladimir Reznicek defeated Drazan Janjanin via UD
  • Arthif Daniel defeated Patrik Filo: TKO, Round 2
  • Jan Kalas defeated Dominik Landgraf via UD

December 16: La Seine Musicale, Boulogne-Billancourt, Hauts-de-Seine, France

  • Nordine Oubaali defeated Mark Anthony Geraldo to retain the WBC Silver Bantamweight Title: KO, Round 7
  • Tony Yoka defeated Ali Baghouz: TKO, Round 2
  • Souleymane Cissokho defeated Jose Manuel Lopez Clavero: TKO, Round 7
  • Elie Konki defeated Mishiko Shubitidze: KO, Round 1
  • Kevin Bertogal defeated Dominique Soloy via UD
  • Willy Hutchinson defeated Cyril Joly: TKO, Round 2
  • Farrhad Saad and Johanny Bola fight to a draw on PTS

December 16: Gymnase du Port Marchand, Toulon, Var, France

  • Jose Gomez defeated Steve Martin to win the vacant WBC Mediterranean Super Welterweight Title: KO, Round 8
  • Matthias Noto defeated Hakim Abdesselam via PTS

December 16: Gymnase Royallieu, Compiègne, Oise, France

  • Marie Helene Meron defeated Ana Nikolic via PTS
  • Bernard Delarue defeated Vincent Galazzo via PTS

December 16: Salle Marie-José Pérec, Fourmies, Nord, France

  • Giorgi Kerdikoshvili defeated Francois Bastient via PTS
  • Gael Rigobert defeated Raphael Boquet: RTD, Round 4
  • Dylan Carlier defeated Andrei Nurchynski via PTS

December 16: Espace Jean Gilly, Le Pouzin, Ardèche, France

  • Khoren Alikahyan defeated Yves Mesny via PTS
  • Nicolas Salsi defeated Andrejs Tolstihs: TKO, Round 1
  • Jorick Luisetto defeated Andrei Sudas via PTS

December 16: Bourg-en-Bresse, Ain, France

  • Nizar Trimech defeated Konstantins Sakara: KO, Round 3

From The Web