Worldwide Boxing Results From 3/1-4

Fightful brings you the latest results from all corners of the boxing world. Below are the results from this past weekend.

March 4: Meenayothin Camp, Bangkok, Thailand

  • Panya Sonna defeated Wisitsak Saiwaew via TKO
  • Sakol Ketkul and Sorasak Nimnual fight to a MD
  • Yutthichai Wannawong defeated Amnuai Bandi via UD
  • Gakuto Yamakuchi defeated Ratanachai Ratanakriangkrai via TKO

March 3: Club Talleres, Arroyo Seco, Santa Fe, Argentina

  • Miguel German Acosta defeated Luis Ernesto Rueda to retain the International Boxing Federation Latino Lightweight Title via UD
  • Agustin Mauro Gauto defeated Marcos Emilio Villafane via DQ
  • Luis Alberto Barragan defeated Alejandro Caputo via UD
  • Eliana Yamila Cuello defeated Angela Sanchez via UD

March 3: Sheraton Mar del Plata Hotel, Mar del Plata, Buenos Aires, Argentina

  • Ruben Eduardo Acosta defeated Cesar Hernan Reynoso via PTS
  • Jorge Martin Garcia defeated Dario Nestor Baigorria via PTS

March 3: Salle du Haut Dick, Carentan, Manche, France

  • Matthieu Lehot defeated Dame Seck to win the vacant France Super Featherweight Title via UD

March 3: Salle Pierre Jablonski, Chateauroux, Indre, France

  • Thomas Faure defeated Guillaume Haye via UD
  • Benoit Demik defeated Nicolas Ladias via TKO
  • Hassan Saada defeated Leonardo Morales Campa via PTS

March 3: Mazingarbe, Pas-de-Calais, France

  • Laid Douadi defeated Modibo Diarra via PTS
  • Pierre Morange defeated Jimmy Wailly via PTS
  • Mevludin Sulejmani defeated Jimmy Lecomte via PTS

March 3: Salle omnisports., Theix, Morbihan, France

  • Vincent Galazzo defeated Mickael Grousset via PTS

March 3: Salle des fetes, Echirolles, Isère, France

  • Jorick Luisetto defeated Kodjo Yetongnon via PTS
  • Roberto Robledo defeated Andrei Sudas via UD

March 3: Salle Manegue, Cenon, Gironde, France

  • Jonathan Cotteret defeated Sylvain Laval via PTS

March 3: Sartory Saale, Cologne, Nordrhein-Westfalen, Germany

  • Avni Yildirim defeated Derek Edwards to retain the World Boxing Council International Super Middleweight Title via UD

March 3: Stadthalle, Weissenfels, Sachsen-Anhalt, Germany

  • Dominic Boesel defeated Serhiy Demchenko to win the vacant EBU (European) Light Heavyweight Title via UD
  • Adam Deines defeated Stefan Haertel to win the vacant Germany BDB Light Heavyweight Title via SD
  • Enrico Koelling defeated Giorgi Beroshvili via KO
  • Roman Fress defeated Rudolf Helesic via TKO
  • Phillip Nsingi defeated Pal Olah via UD
  • Alis Sijaric and Beka Aduashvili fight to a MD

March 3: Ufgauhalle, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany

  • Ahmad Ali defeated Aro Schwartz to win the vacant Global Boxing Union World Middleweight Title via MD
  • Alexander Peil defeated Tibor Varga to win the vacant Global Boxing Union Continental Cruiserweight Title via TKO

March 3: National Stadium, Dublin, Ireland

  • Craig O'Brien defeated Jay Byrne to win the vacant BUI Ireland Super Welterweight Title via UD
  • Victor Rabei defeated Mark Morris via TKO
  • Dylan Moran defeated Gyula Rozsas via TKO
  • Cillian Reardon defeated Istvan Orsos via PTS
  • Israel Duffus defeated Attila Orsos via KO
  • Jack Cullen defeated Chris Blaney via UD
  • Roy Sheehan defeated Jack Cullen via TKO
  • Chris Blaney defeated Owen Jobburn via UD
  • Jack Cullen defeated Nick Quigley via UD
  • JJ McDonagh defeated Gerard Healy via KO
  • Roy Sheehan defeated JJ McDonagh via UD
  • Roy Sheehan defeated Vladimir Belujsky via UD

March 3: Cumiana, Piemonte, Italy

  • Benoit Manno defeated Luca Genovese via PTS
  • Leonardo Faretina defeated Jacopo Lusci via PTS

March 3: Culttz Kawasaki, Kawasaki, Kanagawa, Japan

  • Masayuki Kuroda defeated Katsunori Nagamine to retain the Japanese Flyweight Title via UD
  • Kazuto Takesako defeated Hikaru Nishida to retain the Japanese Middleweight Title via TKO
  • Gakuya Furuhashi defeated Masashi Kamon via TKO
  • Naoto Takanashi and Desierto Nagaike fight to a SD
  • Yui Oikawa defeated Takashi Sakamoto via TKO
  • Taishi Uchiyama defeated Hiroki Asai via TKO
  • Kikuno Shinomiya defeated Ai Oki via TKO

March 3: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Masayuki Ito defeated Vergil Puton via TKO
  • Yohei Tobe defeated Hajime Nagai via TKO
  • Koki Eto defeated Marzon Cabilla via TKO
  • Kenji Ono and Masashi Tada fight to a MD
  • Ryota Toyoshima defeated Ronnakit Boontree via KO
  • Yuta Horiike defeated Hyuma Fujioka via UD
  • Hiromasa Urakawa defeated Shuichi Aso via UD

March 3: Coliseo Mario 'Quijote' Morales, Guaynabo, Puerto Rico

  • Jayson Velez defeated Juan Manuel Lopez
  • Alberto Mercado defeated Jose Nieves via UD

March 3: Emperors Palace, Kempton Park, Gauteng, South Africa

  • Kevin Lerena defeated Dmytro Kucher to retain the International Boxing Organization World Cruiserweight Title via UD
  • Thulani Mbenge defeated Diego Cruz to win the vacant World Boxing Council International Welterweight Title via UD
  • DeeJay Kriel defeated Xolisa Magusha to retain the World Boxing Council International Minimumweight Title via UD
  • Rowan Campbell defeated Masixole Botile via TKO

March 3: Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand

  • Nurshahidah Roslie defeated Sumanthar Baenkham to retain the Professional Boxing Association of Thailand (PAT), Female International Featherweight title via TKO
  • Sandy Lam defeated Sutthinee Bamrungpao via TKO
  • Raymond Poon KaiChing defeated Pornthep Sangman via TKO
  • Muhammad Ashiq defeated Worraphon Jesadajindawat via TKO
  • Lennon Tsoi defeated Piyapong Thipsakun via TKO

March 3: Sheffield Arena, Sheffield, Yorkshire, United Kingdom

  • Kell Brook defeated Siarhei Rabchanka to win the vacant World Boxing Council Silver Super Welterweight Title via KO
  • Gavin McDonnell defeated Gamal Yafai to win the World Boxing Council International Super Bantamweight Title via UD
  • Lenroy Thomas and David Allen fight to a TD. Commonwealth (British Empire) Heavyweight Title Bout
  • Kid Galahad defeated Irving Berry via KO
  • Atif Shafiq defeated Lee Appleyard via TKO
  • Rocky Fielding defeated Karel Horejsek via PTS
  • Leigh Wood defeated Rafael Castillo via TKO

March 3: The SSE Hydro, Glasgow, Scotland, United Kingdom

  • Josh Taylor defeated Winston Campos to retain the World Boxing Council Silver Super Lightweight Title via TKO
  • Glenn Foot defeated Jason Easton to win the vacant Commonwealth (British Empire) Super Lightweight Title via TKO
  • Chantelle Cameron defeated Myriam Dellal to retain the International Boxing Organization World Female Lightweight Title via UD
  • Charlie Flynn and Ryan Collins fight to a TD. Vacant BBBofC Celtic Lightweight Title Bout
  • Marc Kerr defeated Iain Trotter vacant BBBofC Scottish Area Middleweight Title via TKO
  • Lee McGregor defeated Pablo Narvaez via TKO
  • Joe Ham defeated Edwin Tellez via PTS
  • Malik Zinad defeated Jevgenijs Andrejevs via TKO

March 3: Brentwood Centre, Brentwood, Essex, United Kingdom

  • Billy Bird defeated Matt McCarthy to win the BBBofC Southern Area Super Welterweight Title via PTS
  • Samuel Antwi defeated Sylwester Walczak via TKO
  • Larry Ekundayo defeated Adam Grabiec via PTS
  • Johnny Coyle defeated Miguel Aguilar via PTS
  • Davis Pagan defeated Andrei Hramykavia via PTS
  • Dwain Grant defeated Richie Gray via PTS
  • Mikey Sakyi defeated Gyula Tallosi via TKO
  • Sunny Edwards defeated Patrik Bartos via TKO
  • Dan Azeez defeated Craig Nicholson via TKO
  • Lewis Smith defeated Josh Thorne via PTS
  • Kaan Hawes and Duane Green fight to a draw on PTS
  • Aarron Morgan defeated Victor Edagha via PTS
  • Shaquille Day defeated Danny Little via PTS

March 3: Town Hall, Walsall, West Midlands, United Kingdom

  • Danny Ball defeated Chris Jenkinson via PTS
  • Stewart Davies defeated Myles Vale via TKO
  • Alex Florence defeated Jan Korec via TKO
  • Damian Kiwior defeated Anatoli Lyubenov via PTS

March 3: Oldham Leisure Centre, Oldham, Lancashire, United Kingdom

  • Charlie Schofield defeated Adam Jones via PTS
  • Danny Wright defeated Edvinas Puplauskas via PTS
  • Liam Taylor defeated Teodor Nikolov via TKO
  • Andy Kremner defeated Ricky Rose via TKO
  • Kane Gardner defeated Nathan Hardy via PTS
  • Jack Kilgannon defeated Raimonds Sniedze via TKO
  • Joe Eko defeated Kristian Laight via PTS

March 3: Barclays Center, Brooklyn, New York, USA

  • Deontay Wilder defeated Luis Ortiz to retain the World Boxing Council World Heavyweight Title via TKO
  • Jose Uzcategui defeated Andre Dirrell to win the interim International Boxing Federation World Super Middleweight Title via TKO
  • Patrick Day defeated Kyrone Davis to retain the World Boxing Council Continental Americas Super Welterweight Title via UD
  • Alicia Napoleon defeated Femke Hermans to win the vacant World Boxing Association World Female Super Middleweight Title via UD
  • Sergiy Derevyanchenko defeated Dashon Johnson via RTD
  • Gary Antuanne Russell defeated Keasen Freeman via TKO
  • Richardson Hitchins defeated Charles Stanford via TKO

March 3: Madison Square Garden Theater, New York, New York, USA

  • Sergey Kovalev defeated Igor Mikhalkin to retain the World Boxing Organization World Light Heavyweight Title
  • Dmitry Bivol defeated Sullivan Barrera to retain the World Boxing Association World Light Heavyweight Title via TKO
  • Bakhram Murtazaliev defeated Kenneth McNeil to retain the International Boxing Association Super Welterweight Title via TKO
  • Vaughn Alexander defeated Devaun Lee via UD
  • Frank Galarza defeated Norberto Gonzalez via UD
  • Alexey Evchenko defeated Khiary Gray via TD
  • Meiirim Nursultanov defeated Alejandro Torres via TKO
  • Cassius Chaney defeated Tim Washington via KO
  • LeShawn Rodriquez defeated Martez Jackson via UD
  • Madiyar Ashkeyev defeated Jose Antonio Abreu via TKO
  • Ismael Villarreal defeated Anthony Woods via UD

March 3: Sky Ute Casino, Ignacio, Colorado, USA

  • Layla McCarter defeated Victoria Cisneros to win the vacant Global Boxing Union Female and vacant Women's International Boxing Federation World Welterweight Titles via TKO
  • Elco Garcia defeated Terry Buterbaugh via UD
  • Joe Gomez Martinez defeated Corey Alarcon via KO
  • Arturo Izquierdo defeated Zamir Young via TKO
  • Steve Victor defeated Daniel Gonzalez via UD
  • Miguel Gallegos defeated Joseph Barela via UD

March 3: Jackson County Expo, Central Point, Oregon, USA

  • Mike Wilson defeated Mario Aguilar to win the vacant WBA-NABA Cruiserweight Title via UD
  • Troy Wohosky defeated Derick Bartlemay via SD
  • Mike Bissett and Sylvester Barron fight to a draw on PTS
  • Nicholas Jefferson defeated Brennon Crow via UD
  • Frank Sanchez Faure defeated Brian Green via KO
  • Chris Johnson defeated Nit Phonycheck via UD

March 2: Club Deportivo Luján, San Salvador de Jujuy, Jujuy, Argentina

  • Juan Jose Jurado defeated Junior Leandro Zarate to retain the Argentina (FAB) Flyweight Title via UD
  • Jorgelina Guanini defeated Julieta Andrea Ines Cardozo via MD
  • Maximiliano Juan Gabriel Daza defeated Nicolas Nahuel Botelli via UD
  • Daniel Alejandro Sosa defeated Wilfredo Abel Tapia via UD

March 2: Anfiteatro Municipal Fulvio Salamanca, Pozo del Molle, Cordoba, Argentina

  • Oscar Alberto Paz defeated Jorge Samuel Fredes via UD

March 2: Mediterranean House, Five Dock, New South Wales, Australia

  • Brock Jarvis defeated Hamson Lamandau via KO

March 2: Gimnasio All Boxing, Santiago de Chile, Chile

  • Martin Navarrete defeated Guillermo Dejeas via SD

March 2: Gimnasio Club Mexico, Santiago de Chile, Chile

  • Juan Pablo Meza defeated Rolando Damian Pena via UD

March 2: Hotel El Prado, Barranquilla, Colombia

  • Hugo Berrio defeated Yeison Cohen via KO

March 2: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Reiya Abe defeated Daisuke Watanabe via UD
  • Tatsuya Otsubo defeated Ryuto Araya via MD
  • Akihiro Kondo defeated Rikhit Thunritsa via TKO
  • Ryohei Takahashi defeated Tetsuya Koyama via TKO
  • Toshiya Kawauchi defeated Grappler Hokuto fight to a majority draw
  • Yuni Takada defeated Tomoki Shibanuma via UD

March 2: Auditorio Blackberry, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

  • David Carmona defeated Jesus Iribe to win the vacant World Boxing Council Latino Bantamweight Title via KO

March 2: Espace Léo Ferré , Fontvieille, Monaco

  • Georges Ory defeated Razmik Grigoryan to win the vacant EBU-EU (European Union) Bantamweight Title via UD
  • Diego Natchoo defeated Laurent Ferra via TKO
  • Howard Cospolite defeated Kevin Bertogal via UD
  • Cyril Leonet defeated Alban Galonnier via UD
  • Christian Thun defeated Giorgi Urjumelashvili via TKO

March 2: Gallera del López Socas, Las Palmas, Islas Canarias, Spain

  • Ceferino Rodriguez defeated Elvin Perez via PTS
  • Jonatan Santana defeated Edwin Barrera via PTS
  • Mansur Muti defeated George Aduashvili via RTD defeated

March 2: King Power Stadium (Leicester City FC), Leicester, Leicestershire, United Kingdom

  • Thomas Essomba defeated Louis Norman to win the vacant BBBofC English Bantamweight Title via KO
  • Sheldon Purdy defeated Isaac Quaye via PTS
  • Kyle Haywood defeated Jan Balog via PTS
  • CJ Challenger defeated Arvydas Trizno via PTS
  • Nina Bradley defeated Katarina Vistica via PTS
  • Connor Ireson defeated Liam Richards via PTS
  • Joe Ducker defeated Youssef Al Hamidi via PTS
  • Dan West defeated Shane De Hayes via PTS

March 2: York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom

  • Sanjeev Sahota defeated Kane Baker via PTS
  • DP Carr defeated Paul Holt via PTS
  • Zak Chelli defeated Przemyslaw Binienda via TKO
  • Harley Benn defeated James Gorman via PTS
  • Jake Pettitt defeated Denis Bartos via TKO

March 2: Bowlers Exhibition Centre, Manchester, Lancashire, United Kingdom

  • Dale Coyne defeated Julio Cesar via TKO
  • James Dickens defeated Barnie Arguelles via TKO
  • Stacey Copeland defeated Dora Tollar via TKO
  • Nick Ball defeated Innocent Anyanwu via PTS
  • Diego Costa defeated Norbert Szekeres via PTS
  • Craig Glover defeated Florians Strupits via TKO
  • Dean Laing defeated Michal Ciach via TKO

March 2: Leeds United FC Banqueting Suite, Elland Road, Leeds, Yorkshire, United Kingdom

  • Sam 'SJ' Smith defeated Sylwia Maksym via PTS
  • Jack Bateson defeated Jose Aguilar via PTS
  • Mick Learmonth defeated Remigijus Ziausys via PTS
  • Terry Broadbent defeated Simas Volosinas via PTS
  • Sean Hare defeated Mike Ash via PTS

March 2: SugarHouse Casino, Philadelphia, Pennsylvania, USA

  • Christian Carto defeated James Smith via UD
  • Christopher Brooker defeated Jamaal Davis via UD
  • Anthony Mercado defeated Tyrone Crawley via RTD
  • Victor Vazquez defeated David Gonzales via TKO
  • Ronny Hale defeated Dominique Mayfield via KO
  • Jerrod Miner and Rondarius Hunter fight to a MD

March 2: The Belvedere, Elk Grove, Illinois, USA

  • Tommy Hughes defeated Antoine Elerson via UD
  • Tervel Pulev defeated Scott Futrell via KO
  • Gorjan Slaveski defeated Jarvis Ervin via KO
  • Matt Cameron defeated Nicholas Lavin via TKO
  • Oscar Ortiz defeated Erik Plumeri via UD

March 1: PalaCavicchi, Ciampino, Lazio, Italy

  • Matteo Guainella defeated Santos Medrano via PTS

March 1: Kokugikan, Tokyo, Japan

  • Luis Nery defeated Shinsuke Yamanaka. Vacant World Boxing Council World Bantamweight Title Bout via TKO. Nery failed to make weight and was ineligible to win the title
  • Ryosuke Iwasa defeated Ernesto Saulong to retain the International Boxing Federation World Super Bantamweight Title via UD
  • Takahiro Ao defeated Gamaliel Diaz via UD
  • Isao Aoyama defeated Satoshi Tanaka via MD
  • Shin Hirano defeated Yusaku Oshima via UD
  • Hiroto Murakawa defeated Koki Nakagawa via TKO
  • Rai Jikihara defeated Taison Togashi via TKO

March 1: Salón Las Lomas Eventos, Monterrey, Nuevo León, Mexico

  • Jose Juan Martin Estrada defeated Jonathan Javier Rodriguez via SD

March 1: Coeur d'Alene Casino, Worley, Idaho, USA

  • Patrick Ferguson defeated Mario Munoz to retain the World Boxing Council United States (USNBC) Cruiserweight Title via UD
  • Craig Thomson defeated Dennis Hallman via TKO
  • Andre Keys defeated Shawn Hardwood via TKO
  • Sean Quinnett defeated Kevin Davila via MD
  • Kadin Lecoure defeated Ron Simmons via SD

From The Web