Worldwide Boxing Results (3/22-25)

Below are notable results from boxing cards from all over the world from March 22 to March 25:

March 25, 2019: Okada Manila Hotel and Casino, Paranaque City, Metro Manila, Philippines:

  • Juan Miguel Elorde defeated Shohei Kawashima by unanimous decision to retain the WBO Asia Pacific Super Bantamweight Title
  • Casey Morton defeated Chie Higano by split decision to retain the WBO Asia Pacific Female Flyweight Title

March 24, 2019: Athens, Greece:

  • Christina Linardatou defeated Kandi Wyatt by TKO, round 6 to win the WBO Female Junior Welterweight Title

March 24, 2019: Roma Convention Center La Nuvola, Roma, Lazio, Italy:

  • Khalil El Harraz defeated Marco Boezio by majority decision to win the Italy Middleweight Title
  • Michael Magnesi defeated Ruddy Encarnacion by RTD, round 4 to win the IBF Mediterranean Super Featherweight Title

March 24, 2019: Almaty Arena, Almaty, Kazakhstan

  • Aidos Yerbossynuly defeated Lukas Ndafoluma by unanimous decision to win the WBA International and WBC Asian Boxing Council Continental Super Middleweight Titles
  • Nursultan Zhangabayev defeated Ivan Matute by RTD, round 2 to win the WBA Intercontinental Welterweight Title
  • Sadriddin Akhmedov defeated John Ruba by unanimous decision to win the WBC Asian Boxing Council Junior Middleweight Title

March 24, 2019: MGM National Harbor, Oxon Hill, Maryland, USA

  • Sergey Lipinets defeated Lamont Peterson by TKO, round 10
  • Anthony Peterson and Argenis Mendez fight to a split draw
  • Jamontay Clark defeated Vernon Brown by unanimous decision
  • Cobia Breedy defeated Fernando Fuentes by technical decision
  • Aaron Coley defeated Brandon Quarles by split decision
  • Ramon Cardenas defeated Ryan Lee Allen by split decision
  • Lorenzo Simpson defeated Jaime Meza by unanimous decision

March 24, 2019: The Avalon, Hollywood, California, USA

  • Serhii Bohachuk defeated Cleotis Pendarvis by KO, round 4
  • Ali Akhmedov defeated Mike Guy by unanimous decision

March 23, 2019: Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

  • Luis Alberto Veron and Marcelo Fabian Bzowski fight to a split draw: WBO Latino Welterweight Title
  • Sebastian Ezequiel Aguirre defeated Carlos Manuel Portillo by unanimous decision to retain the WBO Latino Junior Welterweight Title

March 23, 2019: Club Atletico Central Argentino, Rio Cuarto, Cordoba, Argentina

  • Adrian Marcelo Sasso defeated Nelson Leonardo Devesa by TKO, round 1 to win the South American Junior Middleweight Title
  • Juan Manuel Taborda defeated Luis Antonio Garay by TKO, round 6 to win the WBC Latino Silver Middleweight Title

March 23, 2019: Ludwigsburg MHP Arena, Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Germany

  • Sukru Altay defeated Janne Forsman by TKO, round 5 to win the interim GBU Light Heavyweight Title
  • Ema Kozin defeated Sanna Turunen by unanimous decision to win the Women's IBA and WBF Female Super Middleweight Title

March 23, 2019: Daiman Sports Complex, Johore Bahru, Malaysia

  • Adli Hafidz defeated Bambang Rusiadi by RTD, round 5

March 23, 2019: Gimnasio Municipal "Jose Neri Santos", Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

  • Miguel Roman defeated Ramiro Blanco by unanimous decision to win the WBC Latino Super Featherweight Title
  • Diana Laura Fernandez defeated Kandy Sandoval by unanimous decision to win the WBC International Female Super Flyweight Title

March 23, 2019: Resorts World Hotel, Newport Performing Arts Theatre, Pasay City, Metro Manila, Philippines

  • Michael Dasmarinas defeated Kenny Demecillo by unanimous decision
  • Samuel Salva defeated Rene Mark Cuarto by unanimous decision

March 23, 2019: RCC Boxing Academy, Ekaterinburg, Russia

  • Shavkatdzhon Rakhimov defeated Rofhiwa Maemu by RTD, round 4 to retain the IBO Super Featherweight Title
  • Aleksei Egorov defeated Thomas Oosthuizen by unanimous decision to win the IBF International Cruiserweight Title
  • Akzhol Sulaimanbek defeated Pipat Chaiporn by TKO, round 8 to retain the WBA Asia Super Featherweight Title

March 23, 2019: Sport Palace “Nadezhda”, Serpukhov, Russia

  • Fedor Chudinov defeated Wuzhati Nuerlang by RTD, round 5

March 23, 2019: Pabellon de la Feria, Albacete, Castilla-La Mancha, Spain

  • Petr Petrov defeated Hermin Isava by TKO, round 3

March 23, 2019: Workpoint Studio, Bang Phun, Thailand

  • Apichet Petchmanee defeated Shota Suito by unanimous decision to win the WBC Asian Boxing Council Silver Lightweight Title

March 23, 2019: Copper Box Arena, Queen Elizabeth Olympic Park, Hackney Wick, London, United Kingdom

  • Charlie Edwards defeated Angel Moreno by unanimous decision to retain the WBC Flyweight Title
  • Joshua Buatsi defeated Liam Conroy by TKO, round 3 to win the BBBofC British Light Heavyweight Title
  • Lawrence Okolie defeated Wadi Camacho by TKO, round 4 to retain the BBBofC British and Commonwealth Cruiserweight Title
  • Lewis Ritson defeated German Argentino Benitez by unanimous decision to win the WBA Intercontinental Junior Welterweight Title
  • Jason Quigley defeated Mathias Eklund by TKO, round 2

March 23, 2019: Leicester Arena, Leicester, Leicestershire, United Kingdom

  • Sam Bowen defeated Jordan McCorry to retain the BBBofC British Super Featherweight Title
  • Nathan Gorman defeated Kevin Johnson by PTS
  • Sam Maxwell defeated Sabri Sediri by TKO, round 10 to win the WBO European Junior Welterweight Title
  • CJ Challenger defeated Kyle Haywood by PTS to win the BBBofC Midlands Area Junior Middleweight Title

March 23, 2019: The Hangar, Costa Mesa, California, USA

  • Jessie Magdaleno defeated Rico Ramos by unanimous decision to win the WBC USNBC Featherweight Title
  • Kubrat Pulev defeated Bogdan Dinu by KO, round 7
  • Maxim Dadashev defeated Ricky Sismundo by KO, round 4
  • Erick De Leon defeated Jose Luis Gallegos by KO, round 7
  • Chris van Heerden defeated Mahonri Montes by technical decision

March 23, 2019: Bourbon Hall, Louisville, Kentucky, USA

  • Rosalinda Rodriguez defeated Shelly Barnett by unanimous decision to retain the Women's IBA Bantamweight Title

March 22, 2019: The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

  • Lucas Miller defeated Mitchell Middleton Clark by unanimous decision to win the Australian National Boxing Federation Australasian Light Heavyweight Title

March 22, 2019: Gran Arena Monticello, San Francisco de Mostazal, Chile

  • Andrew Moloney defeated Miguel Gonzalez by TKO, round 8 to win a WBA Super Flyweight Title Eliminator
  • Daniela Asenjo defeated Debora Vanesa Gomez by unanimous decision to retain the WBA Fedelatin Female Super Flyweight Title

From The Web