Results from the world of boxing:

August 15: Shimazu Arena, Kyoto, Kyoto, Japan

  • Luis Nery defeats Shinsuke Yamanaka to win the WBC World Bantamweight Title: TKO, Round 4

August 14: August Casino Dreams, Temuco, Chile

  • Cristian Palma defeats Kevin Leonel Acevedo via UD
  • Isis Mascarena defeats Laura Valdebenito via UD

August 14: Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand

  • Qiang Luo defeats Yuttana Wongda: TKO, Round 3
  • Kun Wang defeats Pathueang Sikun: UD (40-36, 40-36, 40-36)

August 13: Shan Di Exhibition Centre, Xingyi, China

  • Zhi Hu Xiong defeats Shao You Ma: UD (39-37, 39-37, 40-36)
  • Du Ning defeats Fu Jun Yang: UD (39-35, 38-36, 38-36)
  • Ming Zhong Yang defeats Jian Fu Tan: TKO, Round 2
  • Pei Jun defeats Tao Li: TKO, Round 3

August 12: Shan Di Exhibition Centre, Xingyi, China

  • Li Ming Wang defeats Li Jiang Liu: KO, Round 1
  • De Bin Zhou and Zhi Jian Bai fought to a split draw (37-39, 39-37, 38-38)
  • Hou Shun Wang defeats Tao Yang: TKO, Round 4
  • De Kang Wang defeats Tao Wang: UD (40-36, 40-36, 39-37)
  • Hui Lu defeats Xu Lang Luo: TKO, Round 2

August 12: Mala Buna, Croatia

  • Ema Kozin defeats Divna Vujanovic via PTS
  • Ivica Perkovic defeats Nedeljko Cvorovic: TKO, Round 1
  • Ivica Bacurin defeats Milos Dovedan: TKO, Round 2
  • Ivan Njegac defeats Matija Bobic: TKO, Round 1
  • Marino Goles defeats Branislav Plavsic: TKO, Round 2
  • Bosko Misic defeats Ivan Sakic: TKO, Round 2

August 12: Lawaqa Park, Sigatoka, Fiji

  • Abhay Chand defeats Matthew Michael: TKO, Round 3
  • Jese Ravudi defeats Franco Frazer: TKO, Round 2
  • Vilimoni Taganikoro defeats Josefa Vaileba: TKO, Round 4
  • Siliveni Nawai defeats Pita Tabuarua: TKO, Round 1
  • Rahul Aoron Kumar defeats Junior Wahid Khan: TKO, Round 4
  • Ulaiasi Qalomai defeats Junior Feroz via PTS
  • Rahul Pillaya defeats Hissum Khan: TKO, Round 5
  • Ratuepeli Naliva defeats Chin Sami Naidu: TKO, Round 2
  • Jonasa Kavika defeats Simon Peter Whippy: TKO, Round 1
  • Elenoa Matanisiga defeats Katrina Singh via PTS
  • Malakai Marama defeats Rakuro Daunivanana: TKO, Round 2
  • Saimoni Mario defeats Shefazud Dean via PTS

August 12: Fischbachhalle, Saarbruecken, Saarland, Germany

  • Mirco Martin defeats Robert Onggocan: UD (96-94, 96-95, 97-92)
  • Prisca Vicot defeats Timea Belik to win the vacant German International Lightweight Title: UD (100-91, 99-91, 100-91)
  • Verena Kaiser defeats Eva Bajic: UD (60-53, 60-54, 59-54)
  • Oleksandr Zakhozhyi defeats Irakli Gvenetadze: UD (60-52, 57-54, 58-54)
  • Omar Darwich defeats Imre Simon: TKO, Round 3
  • Zino Meuli defeats Jasmin Dananovic: TKO, Round 3

August 12: Shamelin Shopping Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

  • Jeson Umbal defeats Arief Blader: TKO, Round 7
  • Azizbek Abdugofurov defeats Jackson Malinyingi via UD
  • Yuvant Mitadevar defeats Amirulfadzli Pendi: KO, Round 1
  • Asadbek Avazov defeats Boido Simanjuntak via UD
  • Theena Thayalan defeats Indra Anser via UD
  • Muhammad Shehran defeats Eddey Kalai via UD
  • Romans Seredjuks defeats Satria Antasena: TKO, Round 1

August 12: Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico

  • Francisco Rodriguez Jr. defeats Elias Joaquino: KO, Round 7
  • Alejandra Jimenez defeats Vanessa Lepage Joanisse to retain the WBC World Female Heavyweight Title: TKO, Round 3
  • Yuriorkis Gamboa defeats Alexis Reyes via MD
  • Joaquin Cruz defeats Ocar Cantu via UD
  • Alexis Bastar defeats Ruben Estrella via PTS
  • Maricela Cornejo defeats Vanessa Rodriquez via PTS
  • Daniel Soto defeats Alexis Dominguez via PTS
  • Argenis Alvarez defeats Javier Cupul via PTS
  • Darwin Berron defeats Rodrigo Solis: KO, Round 1

August 12: Auditorio Municipal, Ocosingo, Chiapas, Mexico

  • Cesar Soriano Berumen defeats Humberto Ocampo: TKO, Round 5
  • Gustavo Molina defeats Concepcion Perez via UD
  • Alejandro Ramos defeats Diego Vazquez via UD
  • Martha Patricia Lara Gaytan defeats Ingrid Hernandez Sanchez via UD
  • Alfredo Arellano defeats Luis Garcia via UD
  • Octavio Ocampo defeats Alexis Ramirez: TKO, Round 2
  • Marco Antonio Cruz Gonzalez defeats Mario Zambrano: UD (39-37, 39-37, 39-37)
  • Sergio Garcia Perez defeats Jose Gomez: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Jorge Gonzalez Bravo defeats Ramiro Nucamendi: TKO, Round 1

August 12: Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

  • Salvador Briseno defeats Alejandro Zuniga: KO, Round 5
  • Jorge Garcia and Santiago Estrada fought to a draw on PTS
  • Benito Garcia defeats Octavio Gonzalez Chaires: TKO, Round 5
  • Gabriel Jordan Valenzuela defeats Jose de Alba via UD
  • Logan Yoon defeats Jonathan Garcia: TKO, Round 3
  • Aslanbek Daurov Alborov defeats Noe Mota: DQ, Round 4
  • Ronaldo Briseno defeats Jose de Jesus Hernandez via UD
  • Ronaldo Ruelas defeats Ivan Ibarra via UD
  • Jorge Hernandez defeats Manuel Gloria via SD
  • Hector Alejandro Hernandez defeats Ramiro Garcia Lopez via PTS
  • Leo Vaca defeats Miguel Garcia via PTS

August 12: Gimnasio Nuevo León Unido, Monterrey, Nuevo León, Mexico

  • Roberto Garcia defeats Omar Chavez to win the vacant WBC Silver Middleweight Title: UD (97-92, 96-93, 96-93)
  • Moises Calleros defeats Mario Rodriguez via UD
  • Diego Fabian Eligio defeats Jesus Quijada via UD
  • Jorge Garcia defeats Agustin Lugo via UD
  • Maximino Flores defeats David Martinez: TKO, Round 6
  • Adrian Curiel defeats Emmanuel Zuniga via PTS
  • Sergio Sanchez defeats Jose de Jesus Gutierrez Contreras via KO
  • Jose Arturo Torres defeats Alexis Gomez: TKO, Round 2
  • David Picaso defeats Oscar Espinoza: KO, Round 2

August 12: Coliseo Roger L. Mendoza, Caguas, Puerto Rico

  • Abner Cotto defeats Jorge Rodriguez: TKO, Round 1
  • Danielito Zorrilla defeats Josue Loyola: KO, Round 4
  • Magdiel Cotto defeats Miguel Queliz: TKO, Round 3
  • Josean Figueroa defeats Christian Fernandez via UD
  • Miguel Canino defeats Mike Erosa via UD
  • Steven Ruidiaz defeats Orlando Fernandez: TKO, Round 3
  • Michael Adorno defeats Jesus Feliciano: TKO, Round 3

August 12: Manyara Pack, Manzese, Tanzania

  • Twalib Tuwa and Haidari Mchanjo fight to a draw on PTS
  • Japhet Kaseba defeats Selemani Saidi to win the vacant Tanzania Professional Boxing Commission Light Heavyweight Title via MD
  • Hashimu Zuberi defeats Oscar Richard to win the vacant Tanzania Professional Boxing Commission Super Flyweight Title via MD
  • Iddi Mkwela defeats Adam Ngange via MD
  • Ibrahim Tamba defeats Imani Daudi via UD
  • Nassoro Madimba and Bakari Magona fight to a draw on PTS
  • Hamza Mchanjo defeats Halidi Jagalaga: KO, Round 2
  • Adam Mrisho defeats Ismail Ndende: TKO, Round 5
  • Amos Mwamakula defeats Rashid Seleman: KO, Round 2
  • Abdul Rikaule defeats Yahaya Ramadhani via MD
  • Fadhili Majiha defeats Shabani Rambo: KO, Round 1
  • Hashimu Masungu defeats Selemani Simba: TKO, Round 2
  • Oscar Kitale defeats Luckman Ramadhani via PTS
  • Haridi Manjee defeats Isihaka Norbert: TKO, Round 3
  • Feruzi Haji defeats Abdul Mweremba via PTS
  • Feriche Mashaur defeats Ester Boaz via PTS

August 12: Churchill County Fair Grounds, Fallon, Nevada, USA

  • Oscar Vasquez defeats Javier Gallo via UD
  • Pedro Moreno defeats Curtis Niko Morton: TKO, Round 3
  • Quilisto Madera defeats Austin Marcum: KO, Round 2
  • Diego Elizondo defeats Chandler Clements via UD
  • Gabriel Flores Jr. defeats Jorge Hugo Padron via UD

August 12: A La Carte Event Pavilion, Tampa, Florida, USA

  • Yamaguchi Falcao defeats Taronze Washington: TKO, Round 4
  • Cesar Seda defeats Rogelio Casarez via UD
  • Connor Coyle defeats Joshua Maxwell via UD
  • Clay Burns defeats Ricky Tomlinson via MD
  • Leonardo Kenon defeats Tommy Bryant via UD
  • Joseph Cole defeats John Cooley: KO, Round 1
  • Jordan Sanders and Joseph White fight to a majority draw

August 12: Masonic Temple, Norfolk, Virginia, USA

  • Jerry Forrest defeats Grover Young: DQ, Round 1
  • Frankie Filippone defeats Brian Macy: TKO, Round 2
  • Alexandru Marin defeats Juan Palacios: TKO, Round 2
  • Roger Belch defeats James Montgomery via UD
  • Dorin Spivey defeats Lamont White via UD
  • Seth Billups defeats Rynell Griffin via UD
  • Montez Brown defeats Chaz Dowdell: TKO, Round 2
  • George Sheppar defeats Carlos Cruz via UD

August 12: Rivers Casino, Pittsburgh, Pennsylvania, USA

  • Bill Hutchinson defeats Victor Abreu: KO, Round 2
  • Jermaine Franklin defeats Daniel Pasciolla: TKO, Round 6
  • Matt Conway defeats Osnel Charles via UD
  • Kevin Shacks defeats Kel Smith: TKO, Round 4
  • Mark Daley defeats Raphael Sinegal via MD
  • Rosalindo Morales defeats Adam Young via UD
  • Branden Pizarro defeats Israel Villela via UD

August 12: Derby Park Expo, Louisville, Kentucky, USA

  • Craig Lewis defeats Galen Brown: KO, Round 2
  • Joshua Flores defeats Ramiro Bueno Jr. via UD
  • Dewayne Zeigler defeats Donte Bryant via SD
  • Nicholas Givhan defeats Thomas Allen via UD
  • Francisco Vazquez Irizarry defeats Cameron Cain via UD

August 12: Howard Theatre, Washington, District of Columbia, USA

  • Patrick Harris defeats Jesus Lule via UD
  • Kareem Martin defeats Evincii Dixon via UD
  • Franchon Crews Dezurn defeats Sydney LeBlanc: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Shyngyskhan Tazhibay defeats Robert Hill: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Tiara Brown defeats Tammy Franks: TKO, Round 2
  • Brandun Lee defeats Roy Garcia: TKO, Round 2
  • Jaron Ennis defeats Ricardo Cano: KO, Round 1

August 12: Turner Hall, Madison, Wisconsin, USA

  • Deonte Wilson defeats Mike Fowler via UD
  • Ashton Sykes defeats Jeffrey Wright via UD
  • Antoine Elerson and Daniel Torres fight to a majority draw
  • Brian Guzman defeats Dale Bennett: TKO, Round 1

August 12: Palacio Peñarol, Montevideo, Uruguay

  • Chris Namus defeats Yamila Esther Reynoso to win the vacant IBF World Female Super Welterweight Title: UD (99-90, 98-91, 100-89)
  • Yesica Yolanda Bopp defeats Olga Julio to retain the WBA World Female Light Flyweight Title: UD (100-90, 100-90, 100-90)
  • Eduardo Javier Abreu defeats Brian Nicolas Laguna: UD (60-54, 60-53, 60-53)
  • Eduardo Estela defeats Roberto Carlos Torres: UD (38-37, 38-37, 38-37)

August 12: Nuevo Circo, Caracas, Venezuela

  • Carlos Canizales defeats Argenis Cheremo: TKO, Round 4
  • Pedro Verdu defeats Alfredo Mirabal via UD
  • Jampier Osses and Felipe Lares fight to a split draw
  • Nohel Arambulet defeats Vicente Mirabal via UD
  • Gilbert Gonzalez defeats Geraid Benites: TKO, Round 2
  • Orlando Pino defeats Jose Barrios via UD
  • Victor Matute defeats Rafael Hernandez: TKO, Round 3
  • Edinso Torres Jr. defeats Milfrido Mirabal via UD
  • Jesus Correa defeats Jonathan Caraballo: TKO, Round 1
  • Luis Golindano defeats Denilson Escalona via UD

August 11: Estadio Parque Central, Neuquen, Neuquen, Argentina

  • Betiana Patricia Vinas defeats Gloria Elena Yancaqueo: UD (99-94, 99-96, 100-95)

August 11: Sociedad General Belgrano, Cordoba, Cordoba, Argentina

  • Caril Herrera defeats Julio Escudero to retain the interim WBC Latino Super Bantamweight Title: KO, Round 1
  • Cristian Rafael Coria defeats Roberto Francisco Ogas: TKO, Round 1
  • Alberto Ignacio Palmetta defeats Oscar Alberto Paz: RTD, Round 3
  • Nahuel Martinez defeats Daniel Alberto Rivas: UD (39-26, 38-37, 39-36)
  • Ckari Cani Mansilla defeats Joaquin Andres Torrez: TKO, Round 2
  • Maximiliano Coronel defeats Juan Martinez: UD (40-38, 40-36, 40-36)
  • Gonzalo Coria defeats Emiliano Vivas: UD (40-33, 40-35, 39-36)

August 11: Club Defensores de Villa Lujan, San Miguel, Tucuman, Argentina

  • Manuel Alberto Pucheta defeats Julio Cuellar Cabrera: KO, Round 2
  • Marcos Joel Arias defeats Giovany Menacho Rojas: UD (40-36, 40-35, 40-37)

August 11: Gimnasio Municipal Carlos Gravanaro, Pirovano, Buenos Aires, Argentina

  • Jeremias Javier Ulibarre defeats Luis Roberto Mato via MD

August 11: Gimnasio Municipal Nº 1, Comodoro Rivadavia, Chubut, Argentina

  • Sebastian Ezequiel Aguirre defeats Angel Rafael Gonzalez: KO, Round 4
  • Rodrigo Ramon Maizares defeats Victor Nicolas Cabral via SD

August 11: Hindú Basquetbol Club, Catamarca, Catamarca, Argentina

  • Jennifer Rasjido defeats Vanesa del Valle Calderon: KO, Round 3

August 11: Club Atlético Argentinos, 25 de Mayo, Buenos Aires, Argentina

  • Tamara Elizabeth Demarco defeats Yisele Yolanda Sosa: UD (40-37, 40-37, 40-37)

August 11: Gimnasio Club Mexico, Santiago de Chile, Chile

  • Miguel Gonzalez defeats Anuar Salas: UD (107-102, 109-100, 106-103)

August 11: Shan Di Exhibition Centre, Xingyi, China

  • Yong Zhang defeats Pierre Amour Aboya via UD
  • Chun Ming Li defeats Xing Wen Wang via UD
  • Li Ping Shi defeats Puneh Akhundtabarmazandarani via UD
  • Vertu Lys Ikombo Otoka defeats Ilir Smakici via MD
  • Xiao Tao Su defeats Ryusei Shimizu via UD
  • Di Wu Mai defeats Ke Hu Huang via UD
  • Cheng Hong Tao defeats Yuki Ishizumi: TKO, Round 3

August 11: Club Arabe de Colon, Colon City, Panama

  • Omir Rodriguez defeats Adrian Perez. Vacant WBA Fedecaribe Welterweight Title bout. Rodríguez was over the weight limit, title stays vacant: TKO, Round 5
  • Edgar Valencia defeats Israel Hidrogo: UD (60-53, 58-55, 58-55)
  • Kelly Figueroa defeats Eric Walters: KO, Round 2
  • Pablo Vicente defeats Leonel Lugo: TKO, Round 5
  • Azael Villar and Jesus Martinez fight to a majority draw (57-57, 57-57, 59-54)
  • Damian Rodriguez defeats Rafael May: UD (60-54, 60-54, 60-54)
  • Jaime Munoz defeats Jose Bernal: TKO, Round 2
  • Daniel Matellon defeats Yenrry Bermudez: TKO, Round 4
  • Rafael Pedroza defeats Henry Arrieta: KO, Round 1

August 11: 14 Hope Street, Cape Town Gardens, Cape Town, Western Cape, South Africa

  • Emile Kalekuzi defeats Mzoxolo Dyani: TKO, Round 3
  • Mnikelo Ndema defeats Thembani Semani: TKO, Round 3
  • Marius Matamba defeats Ernest Msoliza via UD
  • Dillon Yule defeats Ilunga Masala via PTS
  • Michael Daries defeats Ryan Mthandana: TKO, Round 4
  • Mzukisi Mthalan defeats Zusiphe Timakwe via PTS

August 11: Belk Center, Tuscaloosa, Alabama, USA

  • Robert Alfonso defeats Jason Bergman to win the vacant USBA Southern Region Heavyweight Title: UD (99-90, 99-90, 99-90)
  • Jamal Woods defeats Willie Herring: MD (58-56, 57-57, 59-55)
  • Curtis Harper defeats Andrew Greeley: TKO, Round 3
  • Deon Nicholson defeats Raymond Gray: KO, Round 3
  • Arturo Aguilar defeats Fred Weaver: TKO, Round 3
  • Gregory Averil Young Jr. defeats Andrew Goodrich: SD (39-36, 39-37, 37-38)
  • Thomas Knox defeats Nicholas Gay: TKO, Round 3

August 11: SugarHouse Casino, Philadelphia, Pennsylvania, USA

  • Erik Spring defeats David Wilson via MD
  • Marquis Taylor defeats Vincent Floyd via UD
  • Antonio Dubose defeats Josh Crespo via UD
  • Brandon Robinson defeats Shane Pearson: KO, Round 2
  • Elvin Sanchez defeats Khalib Whitmore: TKO, Round 2
  • Christian Carto defeats Philip Adyaka: TKO, Round 2
  • Kashon Hutchinson defeats Demetris Williams via UD
  • Jerrod Minor defeats Steven Lopez: TKO, Round 4
  • Shamsuddeen Justice defeats Titos Matthew Gosalves: TKO, Round 1
  • Christian Montano defeats Dameron Kirby: TKO, Round 1

August 10: Hotel Hills, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina

  • Selma Baltic defeats Katarina Vistica: UD (59-56, 59-55, 59-55)

August 10: Celano, Abruzzo, Italy

  • Angelo Rizzo defeats Christian Solito via SD
  • Marco Di Giamberardino defeats Luigi Mantegna via PTS

August 10: Korakuen Hall, Japan

  • Keita Obara defeats Narong Boonchan to win the vacant WBO Asia Pacific Welterweight Title: TKO, Round 2
  • Takeshi Inoue defeats Riku Nagahama to retain the Japanese Super Welterweight Title: TKO, Round 8
  • Shuichiro Yoshino defeats Katika Saithonggym: TKO, Round 2
  • Masashi Kamon defeats Kimihiro Nakagawa: UD (58-56, 58-56, 58-57)
  • Yoshimitsu Kimura defeats Kanehiro Nakagawa: UD (59-54, 59-55, 58-55)
  • Ryuto Owan defeats Dengutchum Sithsortorgo: KO, Round 1
  • Taishi Uchiyama defeats Tomoyuki Hosaka: MD (39-37, 39-37, 38-38)

August 10: Makuti Hall, Morogoro, Tanzania

  • Said Mbelwa defeats Kitwana Halfani: KO, Round 4
  • Ramadhani Migwede defeats Abdallah Mwimba: KO, Round 8
  • Omari Ramadan defeats Furaha Mapepe: KO, Round 5
  • Shabani Kaoneka defeats Kadiri Yassin: KO, Round 4

August 10: Belasco Theater, Los Angeles, California, USA

  • Charles Huerta defeats Miguel Angel Gonzalez: TD (78-75, 77-76, 75-78)
  • Christian Gonzalez defeats Daniel Perales: KO, Round 3
  • Francisco Esparza and Fernando Fuentes fought to a majority draw (58-56, 57-57, 57-57)

From The Web