Fightful Staff Predictions For UFC Fight Night Sydney, WWE NXT Takeover: Wargames & WWE Survivor Series

There are a lot of big pro wrestling and mixed martial arts events this weekend, but the staff of Fightful has you covered with our picks for all those events.

The Fightful staff are making picks for three events this weekend. Those events are UFC Fight Night Sydney, WWE NXT Takeover: Wargames & WWE Survivor Series.

Robert Whittaker Targeting Israel Adesanya Rematch In New Zealand, More News | Fightful Fix Roundup

UFC Fight Night Sydney

Fabricio Werdum vs. Marcin Tybura

Picking Fabricio Werdum: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Kyler James, David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Marcin Tybura: Danielle Ortiz

Final Tally: Fabricio Werdum (11)/Marcin Tybura (1)

Bec Rawlings vs. Jessica-Rose Clark

Picking Bec Rawlings: Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Kyler James, Danielle Ortiz, John Moorehouse & Jeremy Lambert

Picking Jessica-Rose Clark: Pat Fannin, Ryan Cook, David Tees & Mike Straw

Final Tally: Bec Rawlings (8)/Jessica-Rose Clark (4)

Tim Means vs. Belal Muhammad

Picking Tim Means: Pat Fannin, Sean Ross Sapp, Anna Bauert, Bryan Rose, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Belal Muhammad: Ryan Cook, Carlos Toro, Kyler James, Danielle Ortiz & David Tees

Final Tally: Tim Means (7)/Belal Muhammad (5)

Jake Matthews vs. Bojan Velickovic

Picking Jake Matthews: Ryan Cook, Carlos Toro, Kyler James, Danielle Ortiz, John Moorehouse & Mike Straw

Picking Bojan Velickovic: Pat Fannin, Sean Ross Sapp, Anna Bauert, Bryan Rose, David Tees & Jeremy Lambert

Final Tally: Jake Matthews (6)/Bojan Velickovic (6)

Elias Theodorou vs. Daniel Kelly

Picking Elias Theodorou: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Kyler James, David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Daniel Kelly: Danielle Ortiz

Final Tally: Elias Theodorou (11)/Daniel Kelly (1)

Alexander Volkanovski vs. Shane Young

Picking Alexander Volkanovski: Pat Fannin, Ryan Cook, Carlos Toro, Bryan Rose, Kyler James, Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse & Jeremy Lambert

Picking Shane Young: Sean Ross Sapp, Anna Bauert & Mike Straw

Final Tally: Alexander Volkanovski (9)/Shane Young (3)

WWE NXT Takeover Wargames

War Games Match: Undisputed Era (Adam Cole, Bobby Fish & Kyle O’Reilly) vs. Sanity (Eric Young, Killian Daine & Alexander Wolfe) vs. Roderick Strong & Authors Of Pain (Akam & Rezar)

Picking Undisputed Era: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, David Tees, John Moorehouse & Jeremy Lambert

Picking Sanity: Mike Straw

Picking Roderick Strong & Authors Of Pain: Danielle Ortiz

Final Tally: Undisputed Era (12)/Sanity (1)/Roderick Strong & Authors Of Pain (1)

WWE NXT Heavyweight Title Match: Drew McIntyre (Champion) vs. Andrade “Cien” Almas

Picking Drew McIntyre: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Kyler James, Danielle Ortiz, David Tees, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Andrade “Cien” Almas: Alex Pawlowski & John Moorehouse

Final Tally: Drew McIntyre (12)/Adrian “Cien” Almas (2)

WWE NXT Women’s Title Decision Match: Kairi Sane vs. Nikki Cross vs. Ember Moon vs. Peyton Royce

Picking Kairi Sane: Ryan Cook, Carlos Toro & Kyler James

Picking Nikki Cross: David Tees

Picking Ember Moon: Pat Fannin, Danielle Ortiz, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Peyton Royce: Sean Ross Sapp, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski & John Moorehouse

Final Tally: Kairi Sane (3)/Nikki Cross (1)/Ember Moon (4)/Peyton Royce (6)

Aleister Black vs. The Velveteen Dream

Picking Aleister Black: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Velveteen Dream: Danielle Ortiz

Final Tally: Aleister Black (13)/Velveteen Dream (1)

Kassius Ohno vs. Lars Sullivan

Picking Kassius Ohno:

Picking Lars Sullivan: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Final Tally: Kassius Ohno (0)/Lars Sullivan (14)

WWE Survivor Series

Brock Lesnar vs. AJ Styles

Picking Brock Lesnar: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James & Jeremy Lambert

Picking AJ Styles: Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse & Mike Straw

Final Tally: Brock Lesnar (10)/AJ Styles (4)

Alexa Bliss vs. Charlotte Flair

Picking Alexa Bliss: Ryan Cook, Carlos Toro, Danielle Ortiz & David Tees

Picking Charlotte: Pat Fannin, Sean Ross Sapp, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Final Tally: Alexa Bliss (4)/Charlotte (10)

Baron Corbin vs. The Miz

Picking Baron Corbin: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Anna Bauert, Bryan Rose, Alex Pawlowski, Kyler James, David Tees & Mike Straw

Picking The Miz: Carlos Toro, Brandon Howard, Danielle Ortiz, John Moorehouse & Jeremy Lambert

Final Tally: Baron Corbin (9)/The Miz (5)

The Bar (Sheamus & Cesaro) vs. The Usos (Jimmy & Jey)

Picking The Bar: Ryan Cook, David Tees & Jeremy Lambert

Picking The Usos: Pat Fannin, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, Danielle Ortiz, John Moorehouse & Mike Straw

Final Tally: The Bar (3)/The Usos (11)

Survivor Series Match: Team Raw (Alicia Fox, Sasha Banks, Bayley, Nia Jax & Asuka) vs. Team Smackdown (Becky Lynch, Tamina, Carmella, Naomi & Mystery Partner)

Picking Team Raw: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Anna Bauert, Bryan Rose, Alex Pawlowski, Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse & Jeremy Lambert

Picking Team Smackdown: Carlos Toro, Brandon Howard, Kyler James & Mike Straw

Final Tally: Team Raw (10)/Team Smackdown (4)

Survivor Series Match: Team Raw (Kurt Angle, Triple H, Braun Strowman, Samoa Joe & Finn Balor) vs. Team Smackdown (Shane McMahon, Randy Orton, Shinsuke Nakamura, John Cena & Bobby Roode)

Picking Team Raw: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse & Mike Straw

Picking Team Smackdown: Jeremy Lambert

Final Tally: Team Raw (13)/Team Smackdown (1)

WWE Cruiserweight Title Match: Enzo Amore (Champion) vs. Kalisto

Picking Enzo Amore: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking Kalisto:

Final Tally: Enzo Amore (14)/Kalisto (0)

The Shield (Roman Reigns, Seth Rollins & Dean Ambrose) vs. The New Day (Big E, Kofi Kingston & Xavier Woods)

Picking The Shield: Pat Fannin, Ryan Cook, Sean Ross Sapp, Carlos Toro, Anna Bauert, Bryan Rose, Brandon Howard, Alex Pawlowski, Kyler James, Danielle Ortiz, David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert & Mike Straw

Picking The New Day:

Final Tally: The Shield (14)/The New Day (0)

Do you agree or disagree with what the Fightful staff picks for the events, then share your thoughts in the comments section below.

Get exclusive combat sports content on Fightful Select, our premium news service! Click here to learn more.
From The Web