Worldwide Boxing Results:

Below are the full results for the September 13 Matchroom Boxing USA card from the Hulu Theater at Madison Square Garden:

  • Devin Haney defeated Zaur Abdullaev by TKO, round 4, 3:00 to win the interim WBC lightweight title
  • Amanda Serrano defeated Heather Hardy by unanimous decision (98-91, 98-91, 98-92) to win the WBO Female featherweight title
  • Michael Hunter defeated Sergey Kuzmin by unanimous decision (117-110, 117-110, 117-110) to win the WBA Intercontinental heavyweight title
  • Raymond Ford defeated Rafael Castillo by unanimous decision (40-36, 40-36, 40-36)
  • Christian Bermudez defeated Jonathan Conde by TKO, round 2, 1:56
  • Daniyar Yeleussinov defeated Reshard Hicks by TKO, round 1, 2:38
  • Murodjon Akhmadaliev defeated Wilner Soto by TKO, round 4, 1:56
  • Wesley Ferrer defeated Lawrence James Fryers by unanimous decision (80-72, 79-73, 79-73)
  • Mahammadrasul Majidov defeated Ed Fountain by TKO, round 4
  • Darren Cunningham defeated Jonathan Lecona Ramos by decision

Below are the full results of the September 14 Top Rank Boxing card from the T-Mobile Arena in Las Vegas:

  • Tyson Fury defeated Otto Wallin by unanimous decision (118-110, 117-111, 116-112)
  • Emanuel Navarrete defeated Juan Miguel Elorde by TKO, round 4, 0:26 to retain the WBO super bantamweight title
  • Jose Zepeda defeated Jose Pedraza by unanimous decision (97-93, 97-93, 97-93) to win the WBC USNBC junior welterweight title
  • Carlos Cuadras defeated Jose Maria Cardenas by majority decision (95-95, 96-94, 96-94)
  • Isaac Lowe defeated Ruben Garcia Hernandez by unanimous decision (78-74, 77-75, 77-75)
  • Vyacheslav Shabranskyy defeated Felix Valera by DQ, round 8
  • Iskander Kharsan defeated Isidro Ochoa by RTD, round 5, 3:00
  • Gabriel Flores Jr. defeated Miguel Angel Perez Aispuro by unanimous decision (60-54, 60-54, 60-54)
  • Guido Vianello defeated Cassius Anderson by RTD, round 3, 3:00

Below are full results and highlights of the September 21, 2019 PBC on FS1 card from the Rabobank Theater in Bakersfield, California:

  • Alfredo Angulo defeated Peter Quillin by split decision (96-94, 94-96, 97-93)
  • Chris Colbert defeated Miguel Beltran Jr. by KO, round 1, 2:57
  • Thomas Dulorme defeated Terrel Williams by unanimous decision (98-91, 98-91, 96-93)
  • Jesus Alejandro Ramos defeated Rickey Edwards by KO, round 3, 2:40
  • Michel Rivera defeated Jose Luis Gallegos by RTD, round 5, 3:00
  • Jonathan Esquivel defeated Justin Steave by KO, round 2, 1:21
  • Viktor Slavinskyi defeated Jesus Aguinaga by KO, round 3, 2:02
  • Gary Antuanne Russell defeated Luis Ronaldo Castillo by KO, round 1, 0:32
  • Aaron Morales defeated Sergio Quiroz by RTD, round 7, 3:00
  • Petr Khamukov defeated Randy Fuentes by KO, round 4, 2:21
  • Francisco Ochoa defeated Clay Burns by unanimous decision
  • Jose Balderas defeated Josue Morales by majority decision (58-56, 57-57, 58-56)
  • Daniel Guzman and Roberto Pucheta fight to a split draw (38-38, 38-38, 38-38)
  • Robert Rodriguez defeated Hugo Rodriguez by KO, round 3, 2:34

ShoBox: The New Generation results from September 20 from La Hacienda Event Center in Midland, Texas:

  • Thomas Mattice defeated Michael Dutchover by TKO, round 8 to win the WBO Intercontinental lightweight title
  • Ruben Villa defeated Enrique Vivas by unanimous decision (100-89, 100-89, 100-89) to retain the WBO International featherweight title
  • Brandun Lee defeated Milton Arauz by KO, round 2
  • Vito Mielnicki Jr. defeated Caleb Bailey by KO, round 1 (non-televised bout)

Mayweather Promotions results from September 20 from The Club at Cannery Casino & Hotel in Las Vegas, Nevada:

  • Lionell Thompson defeated Scott Sigmon by TKO, round 7
  • Gabriel Duluc defeated Cameron Krael by majority decision (95-95, 96-94, 97-93)
  • Malik Hawkins defeated Al Rivera by KO, round 1
  • Maurice Lee defeated Dakota Linger by majority decision (76-76, 77-75, 78-74)
  • Sanjarbek Rakhmanov defeated Andre Byrd by KO, round 4
  • Rock Myrthill defeated Jonathan Steele by unanimous decision (77-75, 78-74, 79-73)
  • Lanell Bellows defeated Mike Snider by TKO, round 6
  • Fernando De Anda defeated Javon Campbell by majority decision (38-38, 39-37, 39-37)
  • Mekhurobon Sanginov and Fred Wilson Jr. fought to a majority draw (58-56, 57-57, 57-57)

Below are the full results for the September 14 Golden Boy Promotions card from the Dignity Health Sports Park:

  • Jaime Munguia defeated Patrick Allotey by TKO, round 4, 2:18 to retain the WBO junior middleweight title
  • Franchon Crews-Dezurn defeated Maricela Cornejo by unanimous decision (98-92, 98-92, 97-93) to retain the WBC Female super middleweight title
  • Romero Duno defeated Ivan Delgado by TKO, round 7, 3:00
  • Joselito Velasquez defeated Francisco Bonilla by KO, round 4, 2:54
  • Rafael Gramajo defeated Daniel Olea by TKO, round 4, 3:00
  • Alejandro Reyes defeated Jorge Hugo Padron by KO, round 2, 1:55
  • Diego Pacheco defeated Terry Fernandez by KO, round 3, 0:41

Below are the full results for the September 19 Matchroom Boxing Italy card from Tuscany Hall, Florence, Italy:

  • Sam Eggington defeated Orlando Fiordigiglio by KO, round 2, 1:30 to win the IBF International junior middleweight title
  • Devis Boschiero defeated Ivan Tomas by TKO, round 8, 1:30 to win the IBF Intercontinental super featherweight title
  • Luther Clay defeated Dario Morello by unanimous decision (98-90, 98-90, 98-90)
  • Mohammed Obbadi defeated Cristian Narvaez by unanimous decision (80-72, 79-73, 80-72)
  • Carmine Tommasone defeated Brayan Mairena by unanimous decision (60-54, 58-56, 59-56)
  • Jordan Gill defeated Yesner Talavera by points
  • Sebastian Mendizabal defeated Oruam Racso Romero Camacho by TKO, round 3, 2:00

Queensberry Promotions returned to York Hall on September 14 with an ESPN+ card headlined by Sunny Edwards vs. Hugo Guarneros. Below are the full results of the card:

  • Sunny Edwards defeated Hugo Guarneros by unanimous decision (100-90, 99-91, 99-91) to win the IBF International and WBO Intercontinental flyweight titles
  • Brad Foster and Lucien Reid fight to a majority draw (114-114, 114-114, 116-112 Reid), Foster retained the Commonwealth and British super bantamweight titles
  • Shakan Pitters defeated Dec Spelman by unanimous decision (97-93, 97-93, 97-93) to win the English light heavyweight title
  • Kody Davies defeated Zak Chelli by unanimous decision (96-93, 97-92, 96-94) to win a British light heavyweight title eliminator
  • Caoimhin Agyarko defeated Nelson Altamirano by TKO, round 3
  • Harvey Horn defeated Elvis Guillen by points (80-72)
  • James Branch defeated Jiri Svacina by points (60-54)
  • Chris Bourke defeated Jose Hernandez by points (60-54)
  • Umar Sadiq defeated Kearon Thomas by TKO, round 2
  • Micky Burke defeated Petar Aleksandrov by points (40-36)
  • Mark Chamberlain defeated Lee Connelly by KO, round 1

From The Web