October Preview:

Here’s a look at notable boxing cards from around the world for the month of October.

October 1: Osaka, Japan:

Hiroto Kyoguchi vs. Tetsuya Hisada: WBA "Super" light flyweight title

Hiroshige Osawa vs. Jason Butar Butar

October 3: Thailand:

Ryosuke Nishida vs. TBA

October 4: Kissimmee, Florida (Boxeo Telemundo Fall Season Premiere):

Yomar Alamo vs. Antonio Moran

Lani Daniels vs. Tessa Tualevao: New Zealand Professional Boxing Commission Female middleweight title

October 4: Auckland, New Zealand:

Geovana Peres vs. Claire Hafner: WBO Female light heavyweight title

October 4: Philadelphia (Peltz 50th Anniversary Show):

Victor Padilla vs. Romain Tomas

Shamar Fulton vs. TBA

Marcel Rivers vs. Sydney Maccow

Seifullah Wise vs. Vinnie Denierio

Isaiah Wise vs. Roque Zapata

Shinard Bunch vs. Rakym Dyer

Osnel Charles vs. Gerardo Martinez

Christopher Burgos vs. Tyree Arnold

October 4: London (Golden Contract Featherweight Tournament Quarterfinals):

Confirmed fighters, matchups to be announced at fight week: Ryan Walsh, Leigh Wood, Hairon Socarras, Jazza Dickens, David Oliver Joyce, Tyrone McCullagh, Carlos Ramos, Carlos Araujo

Sam Gilley vs. O'Shane Clarke

Mitchell Frearson vs. Rod Douglas Jr.

Randal Barlow vs. Zygimantas Butkevicius

George Fox vs. Dorian Darch

October 4: Crotone, Calabria, Italy:

Emanuele Cavallucci vs. Tobia Giuseppe Loriga: Italian national welterweight title

October 5: Tokyo:

Junto Nakatani vs. Milan Melindo

October 5: New York (GGG Promotions/Matchroom Boxing On DAZN):

Sergiy Derevyanchenko vs. Gennady Golovkin: Vacant IBF middleweight title

Ali Akhmedov vs. Andrew Hernandez

Ivan Baranchyk vs. Gabriel Bracero

Israil Madrimov vs. Alejandro Barrera

Brian Ceballo vs. Javier Albonica

Nikita Ababiy vs. Isiah Seldon

Joe Ward vs. Marco Delgado

Johnathan Arroyo vs. Jonathan Figueroa

October 5: Flint, Michigan (Showtime TV Card):

Claressa Shields vs. Ivana Habazin: Vacant WBO Female junior middleweight title

Jaron Ennis vs. Demian Daniel Fernandez

Jermaine Franklin vs. Pavel Sour

October 5: Hockessin, Delaware:

Hank Lundy vs. Oscar Barajas Grano

October 5: Caguas, Puerto Rico (Miguel Cotto Promotions):

Danielito Zorilla vs. Mexican Jesus Perez: Interim WBO NABO Jr. welterweight title

Carlos Buitrago vs. Israel Vazquez: Vacant WBO Latino light flyweight title

Juan Carlos Camacho vs. Lucas Fernandez

October 10: Tokyo:

Shuichiro Yoshino vs. Harmonito Dela Torre: WBO Asia Pacific and OPBF lightweight titles

Kenichi Horikawa vs. Yuto Takahashi: Japanese light flyweight title

October 10: Northbridge, Australia:

Michael Kaplan vs. Josh Humberdross: Australian light flyweight title

Terry Tzouramanis vs. Brandon Ogilvie

October 11: Belfast, Northern Ireland (MTK Global On ESPN+):

Jay Harris vs. Paddy Barnes: EBU European flyweight title

Sean McComb vs. Emiliano Dominguez Rodriguez: BBBofC Celtic junior welterweight title

Marco McCullough vs. Viorel Simion: IBF European super featherweight title

Terry Flanagan vs. Michael Ansah

Conrad Cummings vs. TBA

Paddy Donovan vs. TBA

October 11: Mexico City (Boxeo Telemundo):

Ganigan Lopez vs. Armando Torres

October 11: Trento, Italy (Matchroom Boxing Italy On DAZN):

Fabio Turchi vs. Tommy McCarthy: WBC International Silver cruiserweight title title

Kamil Szeremeta vs. Matteo Signani: EBU European middleweight title

Francesco Grandelli vs. Reece Bellotti: WBC International Silver featherweight title

October 11: Hartford, Connecticut (CES Boxing on UFC Fight Pass):

Chad Dawson vs. Denis Grachev

October 11: Tokyo:

Shinobu Charlie Hosokawa vs. Koki Tyson: OPBF middleweight title

October 12: Chicago (Matchroom Boxing USA On DAZN):

Oleksandr Usyk vs. Tyrone Spong

Jessica McCaskill vs. Erica Farias: Unified WBC/WBA Female junior welterweight titles

Charles Conwell vs. Patrick Day

Josh Hernandez vs. Giovanni Mioletti

Anthony Sims Jr. vs. TBA

Otha Jones III vs. TBA

October 13: Leeds, England (Queensberry Promotions On ESPN+):

Josh Warrington vs. Sofiane Takoucht: IBF featherweight title

Zelfa Barrett vs. Jordan McCorry: Commonwealth super featherweight title

Lyndon Arthur vs. Emmanuel Anim: Vacant Commonwealth light heavyweight title

October 18: Philadelphia (Top Rank On ESPN):

Oleksandr Gvozdyk vs. Artur Beterbiev: Unified WBC/IBF light heavyweight titles

Luis Collazo vs. Kudratillo Abdukakhorov

Michael Seals vs. Elio Heraldo Trosch

Joseph Adorno vs. Damian Alejandro Sosa

Julian Rodriguez vs. TBA

Jeremy Adorno vs. Misael Reyes

Sonny Conto vs. Steven Lyons

October 18: Niagara Falls, New York (Boxeo Telemundo):

Emanuel Colon vs. Richard Zamora

October 19: Newcastle, England (Matchroom Boxing On DAZN):

Lewis Ritson vs. Robbie Davies Jr.

Ted Cheeseman vs. Scott Fitzgerald: British junior middleweight title

October 19: Charleroi, Belgium:

Ryad Merhy vs. Imre Szello: Interim WBA cruiserweight title

Mikalai Vesialou vs. Abdul Khattab

Abraham Nova vs. TBA

October 19: Kobe, Japan:

Tetsuro Ohashi vs. Suzumi Takayama: Vacant Youth super flyweight title

October 21: Tokyo

Yusuke Sakashita vs. Naoki Mochizuki: WBO Asia Pacific flyweight title

October 25: Mexico City, Mexico (Boxeo Telemundo):

Mauricio Pintor vs. John Karl Sosa

October 25: Reno, Nevada (RJJ Boxing On UFC Fight Pass):

Kendo Castaneda vs. Stan Martyniouk

October 25: Thailand:

Wanheng Menayothin vs. Simpiwe Konkco: WBC minimumweight title

October 26: Reno, Nevada (Top Rank On ESPN+):

Shakur Stevenson vs. Joet Gonzalez: Vacant WBO featherweight title

Joshua Greer vs. Antonio Nieves

Mikaela Mayer vs. Alejandra Soledad Zamora

Albert Bell vs. Frank De Alba

Jason Sanchez vs. Adeilson Dos Santos

Andy Vences vs. Mark Bernaldez

Tyler McCreary vs. Matt Conway

Xander Zayas vs. TBA

October 26: London (World Boxing Super Series/Matchroom Boxing):

Regis Prograis vs. Josh Taylor: Unified WBA/IBF junior welterweight titles, World Boxing Super Series Super finals

Joseph Parker vs. Dereck Chisora

Ricky Burns vs. Lee Selby

Yves Ngabu vs. Lawrence Okolie: EBU European cruiserweight title

Conor Benn vs. TBA

October 26: Agen, France:

Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov: EBU European super featherweight title

October 26: Yorkshire, England:

Craig Derbyshire vs. Marcel Braithwaite: BBBofC English super flyweight title

October 27: Okayama, Japan:

Seigo Yuri Akui vs. Shun Kosaka: Vacant Japanese flyweight title

October 30: Moscow, Russia:

Nikolai Potapov vs. TBA

From The Web