PFL Season 2 Playoffs Cards Finalized

MMA

The second season of the Professional Fighters League (PFL) has now moved onto the post-season, which will take place through three events this October.

All three cards were recently revealed by MMA Junkie, although two preliminary card bouts for the October 11 card weren’t revealed at this time. 

UFC 263 Results: Two Title Fights, Plus Leon Edwards vs. Nate Diaz

Friday, October 11 - Mandalay Bay Events Center in Las Vegas, Nevada 

Preliminary Card (ESPN+)

Glaico Franca vs. Andre Fialho (welterweight quarterfinal)

Sadibou Sy vs. Ray Cooper III (welterweight quarterfinal)

Main Card (ESPN2)

John Howard vs. David Michaud (welterweight quarterfinal)

Magomed Magomedkerimov vs. Chris Curtis (welterweight quarterfinal)

Sarah Kaufman vs. Larissa Pacheco (women’s lightweight semifinal)

Kayla Harrison vs. Genah Fabian (women’s lightweight semifinal)

Winner of Magomedkerimov/Curtis vs. Sy/Cooper III (welterweight semifinal)

Winner of Franca/Fialho vs. Howard/Michaud (welterweight semifinal)

Thursday, October 17 - Mandalay Bay Events Center in Las Vegas, Nevada 

Preliminary Card (ESPN2)

Lance Palmer vs. Gadzhi Rabadanov (featherweight quarterfinal)

Alex Gilpin vs. Andre Harrison (featherweight quarterfinal)

Movlid Khaybulaev vs. Daniel Pineda (featherweight quarterfinal)

Luis Rafael Laurentino vs. Jeremy Kennedy (featherweight quarterfinal)

Natan Schulte vs. Ramsey Nijem (lightweight quarterfinal)

Palmer/Rabadanov vs. Gilpin/Harrison (featherweight semifinal)

Main Card (ESPN+)

Khaybulaev/Pineda vs. Laurentino/Kennedy (featherweight semifinal)

Islam Mamedov vs. Loik Radzhabov (lightweight quarterfinal)

Chris Wade vs. Nate Andrews (lightweight quarterfinal)

Akhmed Aliev vs. Rashid Magomedov (lightweight quarterfinal)

Mamedov/Radzhabov vs. Wade/Andrews (lightweight semifinal)

Schulte/Nijem vs. Aliev/Magomedov (lightweight semifinal)

Thursday, October 31 - Mandalay Bay Events Center in Las Vegas, Nevada 

Preliminary Card (ESPN+)

Emiliano Sordi vs. Sigi Pesaleli (light heavyweight quarterfinal)

Bozigit Ataev vs. Viktor Nemkov (light heavyweight quarterfinal)

Maxim Grishin vs. Jordan Johnson (light heavyweight quarterfinal)

Vinny Magalhaes vs. Rashid Yusupov (light heavyweight quarterfinal)

Kevin Tiller vs. Ali Isaev (heavyweight quarterfinal)

Muhammed Dereese vs. Jared Rosholt (heavyweight quarterfinal)

Main Card (ESPN2)

Denis Goltsov vs. Satoshi Isii (heavyweight quarterfinal)

Alex Nicholson vs. Fancimar Barroso (heavyweight quarterfinal)

Grishin/Johnson vs. Magalhaes/Yusupov (light heavyweight semifinal)

Sordi/Pesaleli vs. Ataev/Nemkov (light heavyweight semifinal)

Dereese/Rosholt vs. Nicholson/Barroso (heavyweight semifinal)

Goltsov/Isii vs. Tiller/Isaev (heavyweight semifinal)

Get exclusive combat sports content on Fightful Select, our premium news service! Click here to learn more.
From The Web