The first ever Fightful Boxing Newsletter from Fightful's lead boxing writer Carlos Toro brought you rankings, awards, analysis, and results from around the world. You can check out a roundup of last week's events below, and see our incredible Fightful Boxing Newsletter as well.

July 2: Suncorp Stadium, Brisbane, Queensland, Australia

  • Jeff Horn defeats Manny Pacquiao to win the WBO welterweight title: UD (117-111, 115-113, 115-113)
  • Jerwin Ancajas defeats Teiru Kinoshita: TKO Round 7
  • Michael Conlan defeats Jarrett Owen: TKO Round 3
  • David Toussaint defeats Shane Mosley: SD (75-77, 77-76, 77-76)
  • Damien Hooper defeats Umar Salamov to win the IBf Australasian and WBO International light heavyweight titles: UD (96-94 96-94 96-94)
  • Brock Jarvis defeats Rasmanudin: KO Round 1
  • Brent Dames defeats Jonel Dapidran: UD(58-56, 58-56, 59-55)

July 1: Gymnase des Malteries, Schiltigheim, Bas-Rhin, France

  • Jelena Mrdjenovich vs. Stephanie Ducastel for the unified WBC/WBA female featherweight titles ends in a split draw (96-94, 95-95, 94-96)

July 1: Casino d'Evian, Evian les Bains, Haute-Savoie, France

  • Brian Carlos Castano defeats Michel Soro to retain the interim WBA super welterweight title: SD (115-113, 115-113, 112-116)
  • Arsen Goulamirian defeats Mitch William: TKO Round 9
  • Mickael Diallo defeats Bernard Donfack: TKO Round 4
  • Mohammed Rabii defeats Temur Abuladze: KO Round 1
  • Victor Ialimov defeats Giorgi Kandelaki: UD (59-55, 59-55, 59-55)

July 1: Parque La Pedrera, Villa Mercedes, San Luis, Argentina

  • Diego De La Hoya defeats Alan Isaias Luques Castillo to retain the WBC Youth super bantamweight title: UD (97-93, 98-92, 98-92)
  • Fidel Angel Ruiz Diaz defeats Guillermo Osvaldo Soloppi to win the vacant South American lightweight title: TKO Round 6
  • Carlos Jorge Luis Sardinez defeats Daniel Esteban Coronel to win the vacant South American bantamweight title: UD (119-111, 119-110, 119-109)
  • Claudio Fernando Echegaray defeats Diego Ricardo Santillan to retain the interim WBC Latino super bantamweight title: KO Round 9

July 1: Santo Domingo, Dominican Republic

  • Charlie Hoy defeats Rafael Rodriguez to win the vacant WBA Fedelatin super flyweight title: TKO Round 2

July 1: Müggelspreehalle, Hangelsberg, Brandenburg, Germany

  • Ibrahim Class defeats Jose Forero to win the vacant Global Boxing Council lightweight title: UD (118-110, 119-109, 120-108)
  • Gianluca Frezza defeats Anzor Gamgebeli to win the vacant Global Boxing Council welterweight title: DQ Round 7
  • Laszlo Toth defeats Azad Azizov to win the vacant IBF East/West Europe welterweight title: UD (117-109, 116-110, 115-111)
  • Robert Maess defeats Paata Varduashvili: TKO Round 4
  • Denny Lehmann defeats Robert Larsen to win the vacant German International super middleweight title: TKO Round 4

July 1: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Kenichi Ogawa defeats Hirotsugu Yamamoto to retain the Japanese super featherweight title: TKO Round 2

July 1: Auditorio Centenario, Gomez Palacio, Durango, Mexico

  • Roberto Ortiz vs. Diego Cruz for the vacant WBC FECARBOX Super Lightweight title ends in a draw

July 1: Luzhniki, Moscow, Russia

  • Alexander Povetkin defeats Andriy Rudenko to win the vacant WBO International and WBA Continental heavyweight titles: UD (120-108, 120-109, 120-108)

July 1: O2 Arena, Greenwich, London, United Kingdom

  • Frank Buglioni defeats Ricky Summers to retain the BBBofC British light heavyweight title: UD (116-113, 115-114, 118-111)
  • Ted Cheeseman defeats Matthew Ryan to win the BBBofC English super welterweight title: TKO Round 3
  • Reece Bellotti defeats Jamie Speight to win the vacant WBC International Silver featherweight title: TKO Round 8

June 30: Fantasy Springs Casino, Indio, California, USA

  • Oscar Negrete defeats Sergio Frias to win the vacant NABF bantamweight title: RTD Round 8
  • Ryan Martin defeats Marcos Jimenez: UD (100-90, 100-90, 100-90)
  • Lamont Roach defeats Jesus A Valdez to retain the WBC Youth Silver super featherweight title: UD (100-90, 97-93, 98-92)
  • Damon Allen defeats Gamaliel Diaz: TD Round 6 (58-55, 57-56, 56-57)
  • Keandre Gibson defeats Dennis Dauti: UD (77-75, 79-73, 80-72)

June 30: Huntington Center, Toledo, Ohio, USA

  • Robert Easter Jr. defeats Denis Shafikov to retain the IBF lightweight title: UD (116-112, 120-108, 120-108)
  • Julian Williams defeats Joshua Conley: TKO Round 7
  • Jamontay Clark defeats Ivan Golub: UD (79-73, 77-75, 77-75)
  • Enver Halili defeats Wesley Tucker: UD
  • Damar Singleton defeats Cory Dulaney: KO Round 2

June 30: Complesso Fieristico di via Cesina, San Valentino Torio, Campania, Italy

  • Gianluca Ceglia defeats Eloy Iglesias to win the vacant IBF International lightweight title: UD (117-110, 116-111, 116-111)
  • Salvatore Annunziata defeats Ricardo Pompeo Mellone on points
  • Domenico Valentino defeats Tibor Meszaros: TKO Round 6

June 30: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Daisuke Sakamoto defeats Makoto Kawasaki to win the interim Japanese welterweight title: UD (97-93, 97-93, 97-94)
  • Hiroki Okada defeats Jheritz Chavez: UD (100-90, 100-91, 99-93)
  • Shuhei Tsuchiya defeats Shota Suito: UD (78-74, 77-75, 77-76)
  • Tatsuya Matsumoto defeats Toshizane Kinoda: UD (60-55, 59-55, 59-56)
  • Ryota Yamauchi defeats Supaluek Noiwaengphim: KO Round 2

June 30: Ramatex Hall, Windhoek, Namibia

  • Bethuel Ushona defeats Roman Belaev to retain the World Boxing Federation welterweight title: UD (117-111, 118-110, 117-111)
  • Lukas Ndafoluma defeats Barend van Rooyen to win the vacant International Boxing Organization All-Africa middleweight title:
  • David Shinuna defeats Immanuel Andeleki to win the vacant Namibian super featherweight title on points
  • Vakufilapo Nashivela defeats Simon Shafodino to win the vacant Namibian super welterweight title on points

June 30: Nuevo Gimnasio Nicarao, Managua, Nicaragua

  • Melvin Lopez defeats Greivin Lopez to retain WBC Latino super flyweight title: KO Round 5
  • Byron Rojas defeats Carlos Ortega: UD (76-75, 78-73, 77-74)
  • Elton Lara defeats Herald Molina: KO Round 1
  • Heiler Gonzalez defeats Danny Mendoza: SD (38-37, 38-37, 36-39)
  • Juan Arguello defeats Darwin Turcios: KO
  • Moises Mendoza defeats Francisco Mejia: UD (40-36, 40-36, 40-36)

June 30: Los Andes Mall, Panama City, Panama

  • Gilberto Pedroza defeats Amrit Herrera to win the WBC FECARBOX light flyweight title: KO Round 4
  • Laura Ledezma defeats Claudia Munoz to win the vacant WBA Fedelatin female super bantamweight title: UD (79-72, 79-72, 78-73)
  • Keiver Fernandez defeats Juan Lopez: UD (76-75, 77-75, 76-75)
  • Lourdes Borbua defeats Franyuli Riascos to win the interim WBC Latino female lightweight title: UD (79-71, 79-70, 79-70)

From The Web