Worldwide Boxing Results For 8/26/17

Here are the results from the world of boxing from this past week. For news, results, analysis, rankings, and retrospectives, check out the free Fightful Boxing Newsletter bi-weekly at Fightful.com!

***

Odds On BJ Penn, Conor McGregor As Jake Paul's Next Opponent

August 23: Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

  • Robert Racz defeated Istvan Lantos: TKO, Round 1
  • Zsolt Osadan defeated Geza Olah: TKO, Round 1
  • Jozef Jurko defeated Roland Sener via UD

August 23: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Junto Nakatani defeated Seigo Yuri Akui: TKO, Round 6
  • Takuya Mizuno defeated Ryota Ishida via SD
  • Wataru Takeda defeated Yuto Nakamura: TKO, Round 8
  • Andy Hiraoka defeated Ukyo Yoshigai: TKO, Round 3
  • Takahiko Kobayashi defeated Hayato Ono via MD
  • Shogo Yamamoto defeated Takafumi Izumiya: TKO, Round 1
  • Yoshiki Tatsukami defeated Takahiro Yamanishi via MD

August 23: Suamlum Night Bazaar, Ratchadaphisek, Bangkok, Thailand

  • Pipat Chaiporn defeated Rivo Rengkung to retain the IBF Pan Pacific Super Bantamweight Title: TKO, Round 5
  • Apinan Kongsong Adam Diu Abdulhamid via UD
  • Manot Comput defeated Anuwat Phayakphan: KO, Round 1
  • Taweechai Juntarasuk defeated Patiphan Prajuabsook: TKO, Round 4
  • Yutthichai Wannawong defeated Sukda Turata: TKO, Round 4

August 22: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Kenya Yamashita defeated Joe Tanooka: TKO, Round 3
  • Tsuyoshi Tameda defeated Retsu Kosaka: RTD, Round 3
  • Izuki Tomioka defeated Yuichiro Kasuya: SD (77-75, 77-76, 76-77)
  • Kazuma Sanpei defeated Ryusei Ishii: MD (78-75 77-76, 76-76)
  • Yutaka Kamioka defeated Nathawut Keawkanya: TKO, Round 2
  • Yuta Nakayama defeated Takatsugu Wakiyama: TKO, Round 3

August 22: Ayub National Stadium, Quetta, Pakistan

  • Asmat Ullah defeated Ali Dad via UD

August 22: Sam's Town Hotel, Las Vegas, Nevada, USA

  • Juan Carlos Payano defeated Alexis Santiago: UD (99-91, 100-90, 99-91)
  • Ladarius Miller defeated Jamel Herring: UD (97-93, 97-93, 98-92)
  • Shoki Sakai defeated Ashley Theophane: UD (80-72, 79-73, 78-74)
  • Sanjarbek Rakhmanov defeated Noe Lopez: KO, Round 2
  • Cameron Kreal defeated Greg Jackson: UD (59-55, 60-54, 58-56)
  • Ahmed Majed Mahmood defeated Alberto Mora: UD (58-56, 59-55, 59-55)

August 20: Club Once Unidos, Mar del Plata, Buenos Aires, Argentina

  • Cristian Lautaro Calullerovich defeated Martin Orlando Rocha via UD
  • Gonzalo Omar Manriquez defeated Luis Alberto Barragan via MD
  • Lucas Bastida defeated Nicolas Britos via UD

August 20: Assembly Hall, JCC, Jakarta, Indonesia

  • Hebi Marapu defeated Master Suro to win the vacant Indonesia Professional Boxing Commission (KTPI/IBPC) Lightweight Title: TKO, Round 8
  • John Basan defeated Jack Madison to win the vacant Indonesia Professional Boxing Commission (KTPI/IBPC) Super Bantamweight Title: TKO, Round 1
  • Melianus Mirin defeated Hisar Mawan via MD
  • Sunardi Gamboa defeated Paulus Baransano via UD
  • John Jet defeated Stewel Baransano: TKO, Round 2
  • Felmi Sumaehe defeated Febri Lubis: TKO, Round 5
  • Iwan Zoda defeated Sonatu Waleru: TKO, Round 2

August 20: Sambo Hall, Kobe, Hyogo, Japan

  • Giraffe Kirin Kanda defeated Tsunehiko Aitoku: KO, Round 4
  • Takashi Abe defeated Yuichiro Ise via SD
  • Hiroki Tokuyama and Motosuke Kimura fight to a split draw
  • Kenya Okada defeated Junnosuke Nakamoto via UD
  • Ryutaro Sengoku defeated Mamoru Suzuki: KO, Round 1
  • Tetsuya Mimura defeated Taiga Nakaoka via UD
  • Nami Sawai defeated Arisa Iwanaga via UD

August 20: Island City Mall, Tagbilaran City, Bohol, Philippines

  • Ricky Sismundo defeated Boyce Sultan: TKO, Round 3
  • Danrick Sumabong defeated Jong Sabellina: TKO, Round 3
  • Junny Salogaol defeated Eddie Estibat: TKO, Round 2
  • Ritchie Sumabong defeated Ramie Gaabon via UD
  • Ming Hung Lee defeated Reynold Salon: KO, Round 1

August 19: Club Atletico Central Argentino, Rio Cuarto, Cordoba, Argentina

  • Alan Isaias Luques Castillo defeated Julian Evaristo Aristule to win the vacant South American Featherweight Title via UD
  • Anahi Lopez defeated Alejandra Maria de Lujan Rios to retain the Argentina (FAB) Female Flyweight Title via UD
  • Leonardo Fabio Amitrano defeated Sebastian Martinez: TKO, Round 5
  • Adrian Marcelo Sasso defeated Dante Roman Cano via UD
  • Joaquin Lingua defeated Pablo Josias Prette: TKO, Round 2

August 19: Club Social y Cultural El Cruce, Malvinas Argentinas, Buenos Aires, Argentina

  • Debora Anahi Dionicius defeated Diana Laura Fernandez to retain the IBF World Female Super Flyweight Title: UD (100-90, 98-92, 98-92)
  • Carlos Daniel Aquino defeated Ramon de la Cruz Sena: TKO, Round 4
  • Facundo Nicolas Galovar defeated Jorge Daniel Caraballo: KO, Round 1
  • Pablo Ariel Gomez defeated Alfredo Hugo Petkus via UD
  • Claudio Gabriel Daneff defeated Rodrigo Jonathan Martinez via UD

August 19: Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, USA

  • Terence Crawford defeated Julius Indongo to become the Undisputed WBA, WBC, WBO, IBF Junior Welterweight champion: KO, Round 3
  • Oleksandr Gvozdyk defeated Craig Baker to retain the NABO and NABF Light Heavyweight Title: TKO, Round 6
  • Shakur Stevenson defeated David Paz: UD (60-53, 60-53, 60-53)
  • Mike Reed defeated Rob Frankel: UD (100-90, 100-90, 100-90)
  • Kevin Ventura defeated Baltazar Ramirez: KO, Round 3
  • Mike Alvarado defeated Sidney De Siqueira: KO, Round 4
  • Steve Nelson defeated Cesar Ruiz: UD (60-54, 60-54, 60-54)
  • Bryant Jennings defeated Daniel Martz: KO, Round 2
  • Dillian Whyte defeated Malcolm Tann: TKO, Round 3

August 19: Omni Dallas Hotel, Dallas, Texas, USA

  • Maurice Hooker defeated Courtney Jackson to retain the WBO NABO Super Lightweight Title: UD (100-90, 100-90, 99-91)
  • Ernesto Delgadillo and Waldemar Pagan fight to a majority draw (57-57, 57-57, 58-56)
  • Carlos Adame Jr. defeated Manuel Rubalcava: UD (40-36, 39-37, 39-37)
  • David Fabela defeated Trevion Marshall: KO, Round 1

August 19: Austin Sports Center, Austin, Texas, USA

  • Ali Akhmedov defeated Curtis Hill Jr. to win the vacant WBC Youth World Light Heavyweight Title: KO, Round 4
  • Albert Romero defeated Marquis Hawthorne to retain the USA Texas State Super Lightweight Title: SD (78-74, 78-74, 75-77)
  • Jas Phipps defeated Raymond Guzman: TKO, Round 5
  • Javier Martinez defeated Santino Rivera: RTD, Round 3
  • Reshard Hicks defeated Danny Diaz: RTD, Round 3
  • Leesa Daniel defeated Briana Gonzalez: MD (39-37, 39-37, 38-38)
  • Manuel Mondragon defeated Damon Simon: KO, Round 1
  • Daniel Cantu defeated Alberto Navarro: UD (40-36, 40-36, 39-37)

August 19: Claridge Hotel & Casino, Atlantic City, New Jersey, USA

  • Thomas Lamanna defeated George Sosa to win the WBC Silver Latino Welterweight Title via UD
  • Imamu Mayfield and Lamont Capers fight to a split draw
  • Alvin Varmall Jr. defeated Lemarcus Tucker: TKO, Round 2
  • Frederick Julian defeated Tahlik Taylor: TKO, Round 6
  • Yurik Mamedov defeated Ariel Vasquez via UD
  • Anthony Young defeated Carlos Winston Velasquez via UD
  • Vidal Rivera defeated Weusi Johnson via UD
  • Manuel Rodriguez defeated Willie Anderson via UD
  • Joshafat Ortiz defeated Sidell Blocker via UD
  • Tomas Romain defeated Marcos Lugo via MD
  • Nahir Albright defeated Ronald Logan: KO, Round 1

August 19: Auditorium, Richmond, California, USA

  • Luis Garcia defeated Eddie Diaz: MD (77-74, 76-76, 79-73)
  • Jose Iniguez defeated Jesus Sandoval: UD (59-55, 58-56, 58-56)
  • Raquel Miller defeated Kita Watkins: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Fernando Caro defeated Ignacio Zambrano: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Ali Ahmed defeated Pedro Madriz: SD (39-37, 39-37, 37-39)
  • Michael Russell defeated Jose Jesus Hurtado: KO, Round 1
  • Jasper McCargo defeated Zachary Bunce MD (38-38, 39-37, 39-37)
  • Mauricio Zavaleta defeated Luis Alfredo Lugo: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Luis Casillas defeated Jared Ejigu: TKO, Round 4

August 19: Gimnasio Luis Beltran Diaz, Maracay, Venezuela

  • Luis Alberto Rios defeated Dionis Martinez: KO, Round 2
  • Ernesto Espana defeated Jackson Torres: TKO, Round 1
  • Jeffrey Quintero defeated Otto Gamez via MD
  • Jose Alfaro defeated Jorge Gonzalez: TKO, Round 5
  • Ronald Chacon defeated Johan Flores via UD
  • Karol Hibbert defeated Emma Suarez via MD
  • Luis Reveron defeated Anthony Gomez via SD
  • Sander Diaz defeated Andy Ponce via UD
  • Luis Golindano defeated Rosmel Martinez via UD

August 19: Mark C. Marin Center, Charlotte Amalie, U.S. Virgin Islands

  • Clayton Laurent Jr. defeated Wayman Carter: TKO, Round 2
  • Julan Brown defeated Lucas Kennedy: KO, Round 1
  • Keithland King defeated Rob Mitchell: KO, Round 1
  • Felix Santana Jr. defeated Devin Parker: KO, Round 2

August 18: Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina

  • Victoria Noelia Bustos defeated Maria Soledad Capriolo to retain the IBF World Female Lightweight Title: UD (97-93, 98-92, 98-92)
  • Diego Ramirez defeated Diego Gonzalo Luque via UD
  • Brenda Karen Carabajal defeated Maria Angelica Ruiz: TKO, Round 6
  • Franco Maximiliano Ocampo defeated Jonatan Damian Ulvedal: KO, Round 1
  • Maximiliano Marcos Alegre defeated Braian Joan Ulvedal: UD (40-36, 40-36, 40-36)

August 18: Club Deportivo Anguilense, Anguil, La Pampa, Argentina

  • Luna del Mar Torroba defeated Vanesa Lorena Taborda: UD (59-57, 59-57, 59-58)

August 18: Sportivo Club Sacanta, Sacanta, Cordoba, Argentina

  • Martin Ezequiel Bulacio defeated Ruben Rafael Rojas: TKO, Round 3

August 18: Gimnasio Municipal, Tartagal, Salta, Argentina

  • Agustin Francisco David Leiton defeated Miguel Angel Salazar via PTS

August 18: Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina

  • Lucia De Los Angeles Ruiz defeated Romina Belen Gorosito: MD (39-37, 38-38, 40-37)

August 18: Andino Sport Club, La Rioja, La Rioja, Argentina

  • Jonathan Benitez defeated Mario Alberto Soria: KO, Round 1

August 18: Maida Energy Sports Center, Jinan, China

  • Yelieqiati Nihemaituola defeated Khachonsak Pothong: KO, Round 2
  • Ziqiang Huo defeated Weifang Li: UD (58-56, 58-56, 60-54)
  • Huerban Qiatehe defeated Xingqiang Hu: MD (39-37, 38-38, 39-37)
  • Sishun Lv defeated Aersi Wulazi: UD (39-37, 40-36, 40-36)
  • Bai Li defeated DongZhou ZhaXi: UD (40-36, 39-37, 40-36)
  • He Lu defeated Tao Du: SD (37-39, 40-36, 40-36)
  • Jinwei Li defeated Zhicheng Si: SD (37-39, 39-37, 40-36)
  • Wei XIA and Ayibole Mulatihan fight to a majority draw (38-38, 38-38, 39-37)
  • Zhaoxin Zhang and Yuanqing Guo fight to a split draw (38-38, 37-39, 40-36)

August 18: Gimnasio Nuevo León Unido, Monterrey, Nuevo León, Mexico

  • Juan Alberto Castro defeated Rodrigo Rodriguez: TKO, Round 4
  • Javier Pena defeated Victor Menchaca: TKO, Round 3
  • Mario Eduardo Diaz Castorena defeated Gilberto Castro: TKO, Round 2
  • Magali Rodriguez defeated Kathia Rodriguez via UD
  • Yancarlos Galo Santos defeated Juan Leonardo Castaneda Zamora via UD
  • Luis Diaz defeated Raul Velasco: TKO, Round 2
  • Diego Flores defeated Luis Montalvo: TKO, Round 4

August 18: Salón Tres Estrellas , Castanos, Coahuila de Zaragoza, Mexico

  • Paola Torres defeated Perla Rojas Ramirez: KO, Round 5
  • Brenda Ramos defeated Brenda Ronzon via UD
  • Edith Ramos defeated Beatriz Jimenez via SD

August 18: Complejo Ferial, Ponce, Puerto Rico

  • Alberto Machado defeated Carlos Morales to retain the WBA-NABA and WBO NABO Super Featherweight Title: UD (99-90, 99-90, 98-91)
  • Nate Green defeated Emanuel Rivera: (77-74, 77-74, 77-74)
  • Edwin Rodriguez defeated Juan Carlos Camacho: MD (58-56, 58-56, 57-57
  • Luis Feliciano defeated Jimmy Rosario: UD (60-54, 60-54, 60-54)
  • Edwin Valentin defeated Franklin Torres: TKO, Round 1
  • Christian Tapia defeated Jose A Carmona: RTD, Round 3
  • Josean Serra defeated Manuel Galaviz: (40-36, 39-37, 39-37)
  • Jose Bartolomei defeated Giovanny Rivera: TKO, Round 1

August 18: Sportsmans Lodge, Studio City, California, USA

  • Bryan Flores defeated Moris Rodriguez: MD (59-55, 58-56, 57-57)
  • Jaber Zayani defeated Angel Monrreal: KO, Round 2
  • Monrreal down twice in rd 2 count waived - California rules: KO.
  • Stelios Papadopoulos defeated Jose Miguel Castro: UD (60-54, 60-54, 59-55)
  • Travis Gambardella and Jordan Marriott fight to a majority draw (39-37, 38-38, 38-38)
  • Humberto Velasquez defeated Luis Alfredo Cruz: MD (39-37, 39-37, 38-38)
  • Sam Horowitz and Daniel Najera fight to a majority draw (38-38, 38-38, 37-39)
  • Alexander Enriquez and Jose Fabian Naranjo fight to a majority draw (38-38, 38-38, 37-39)

August 18: Firelake Arena, Shawnee, Oklahoma, USA

  • Maurice Williams defeated Abel Perry: SD (58-55, 57-56, 56-58)
  • Bo Gibbs Jr. defeated Dennis Knifechief: Ud (60-54, 59-55, 59-55)
  • Alejandro Rochin defeated Ricky Alexander: TKO, Round 3
  • Rob Ivins defeated Chester Burton: KO, Round 1
  • Twon Smith defeated Jefferey Fleming: UD (40-36, 40-36, 40-36)
  • Vincent Baccus and Marty Coughran fight to a split draw (39-37, 37-39, 38-38)

August 17: Sarawittaya School, Bangkok, Thailand

  • Karoon Jarupianlerd defeated Frans Damur Palue: KO, Round 4
  • Sodsai Phankamkerd defeated Egy Rozten via UD
Get exclusive combat sports content on Fightful Select, our premium news service! Click here to learn more.
From The Web