Results From The Week In Boxing: Title Fights, More

Read more in the Fightful Boxing Newsletter, which drops every Thursday. 

July 10: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Tomoki Kameda defeats Ivan Morales: UD (100-90, 100-90, 99-91)
  • Takafumi Nakajima defeats John Ray Logatiman: SD (76-75, 76-75, 75-76)
  • Toshiro Tarumi defeats Noriaki Sato: UD (79-74, 77-75, 77-75)
  • Ryosuke Takami defeats Yiamyut Saithonggym: TKO, Round 2
  • Yuta Nakagawa defeats Chirawat Saithonggym: TKO, Round 1

July 9: Bandai Namco Shanghai Base, Shanghai, China

  • Aketelieke Jieensi defeats Yu Quing Xia: MD (38-38, 39-37, 39-37)
  • Ayati Sailike defeats Yan Fen Suo: TKO, Round 3
  • Daijian Jiao defeats Anrong Wu: SD (39-37, 40-36, 37-39)
  • Yangyang Wang and Fan Cai fought to a majority draw (38-38, 39-37, 38-38)
  • Nuerlanbieke Ayiding defeats Cheng Hong Tao: UD (39-36, 39-36, 39-36)

July 9: GOR Otista, Jakarta, Indonesia

  • Stevanus Nana Bau defeats Abeito Freitas to win the vacant Indonesia Boxing Association (ATI/IBA) light flyweight title on PTS
  • Marco Tuhumury defeats Jon Reinhard via PTS
  • Daeng Armando and Jeffrey Batok fought to a draw on PTS
  • Moensaku Yor defeats Emanuel Nahak via PTS
  • Isack Junior defeats Boido Simanjuntak via PTS 

July 9: L-Theatre, Osaka, Osaka, Japan

  • Satoru Sugita defeats Egy Rozten: TKO, Round 5
  • Kyosuke Tsutsumimoto defeats Takashi Okura: TKO, Round 3
  • Ginjiro Tsutsumimoto defeats Jio Alfriando: TKO, Round 3
  • Ryusei Miki defeats Yasutaka Yamaguchi: TKO, Round 4

July 9: City Hall, Yachiyo, Chiba, Japan

  • Fire Ikkyu defeats Yoshiki Abe via split decision
  • Ryuki Ishii defeats Yudai Tamagawa via majority decision
  • Ryo Shintomi defeats Kazushi Kuramoto via majority decision
  • Araki Yamazaki defeats Katsuhiko Kawashima via majority decision
  • Atsushi Suzuki defeats Naoya Sato: TKO, Round 3

July 9: DIVS, Ekaterinburg, Russia

  • Qudratillo Abduqaharov defeats Dmitry Mikhaylenko to win WBC Silver welterweight title: UD (116-111, 116-111, 117-110)
  • Denis Lebedev defeats Mark Flanagan to retain WBA "Super" World cruiserweight title: UD (119-108, 120-107, 119-108)
  • Mark Urvanov defeats Jin Miura to retain WBO Asia Pacific Youth featherweight title via SD
  • Mukhammadkhuja Yaqubov defeats Daiki Ichikawa to retain WBO Youth lightweight title: TKO, Round 1

July 9: York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom

  • Freddy Kiwitt defeats Erick Ochieng to win the vacant BBBofC Southern Area welterweight title: KO, Round 7
  • Arfan Iqbal defeats Wadi Camacho to win the vacant BBBofC English cruiserweight title: TKO, Round 4

July 9: Colorado Convention Center, Denver, Colorado, USA

  • Manuel Perez defeats Bexzod Nabiyev: UD (79-73, 80-71, 79-72)
  • Jose Arellano defeats Ernest Knight: KO, Round 1
  • Mario Quezada defeats Diego Nolasco: UD (40-36, 40-36, 40-36)

July 8: Polideportivo Vicente Polimeni, Las Heras, Mendoza, Argentina

  • Nahuel Alberto Galessi defeats Diego Martin Aguilera to retain interim WBC Latino super lightweight title: UD (99-88, 97-91, 97-92)
  • Tania Macarena Pereyra defeats Alejandra Reynoso: MD (39-37, 39-39, 39-38)
  • Dante Roman Cano defeats Nahuel Basabe via UD

July 8: Centro Recreativo y Cultural Villa Raffo, Villa Raffo, Buenos Aires, Argentina

  • Agustin Ezequiel Quintana defeats German Alejandro Monzon fight to a majority draw (38-38, 38-38, 39-38)

July 8: Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

  • Ezequiel Luna defeats Ricardo Miguel Echeverria via 
  • Cristian Rodrigo Zarate defeats Claudio Javier Chavez: MD (38-38, 38-37, 39-37)

July 8: Fraternity Club, Fairy Meadow, New South Wales, Australia

  • Sakio Bika defeats Luke Sharp to win the vacant WBC Asian Boxing Council Continental super middleweight title: TKO, Round 7
  • Mark Lucas defeats Arnel Tinampay: MD (98-93, 95-95, 97-93)
  • Haithem Laamouz defeats Joebert Delos Reyes to win the vacant Australian lightweight title: KO, Round 2
  • Michael Van Nimwegen defeats Aswin Cabuy: UD (39-38, 40-37, 39-37)
  • Danny Rio defeats Jeff King: TKO, Round 2

July 8: Asociación Beniana de Boxeo, Trinidad, Beni, Bolivia

  • David Urkiza defeats Juan Carlos Flores Choque via SD
  • Jorge Ordonez Montenegro defeats Andres Castedo: TKO, Round 2

July 8: Gimnasio Fiscal, Quellon, Chile

  • Jose Velasquez defeats Sebastian Daniel Rodriguez to win the vacant WBA Fedebol bantamweight title: TKO, Round 3

July 8: FengCheng Stadium, Liaoning, China

  • Yangcheng Jin defeats Aydar Amirzakov: UD (59-54, 58-55, 57-56)
  • Aydarkhan Nukanov defeats Qiang Luo: TKO, Round 1
  • Leshan Li defeats Hyunsu Lee: TKO, Round 3

July 8: FIT Food, Kolwezi, Democratic Republic Of The Congo

  • Rocky Kaleng defeats Georges Akuvi to win the vacant Universal Boxing Organization (UBO) International heavyweight title via UD
  • Jacques Tshikubu Muvud defeats Mamadou Kulibali: TKO, Round 3

July 8: Centre Multimedia, Vic de Bigorre, Hautes-Pyrénées, France

  • Meryl Vegas defeats Jerome Ham Chhoueng via PTS

July 8: Place de la République, Limoges, Haute-Vienne, France

  • Tautuarii Brillant defeats Boriss Lesins via PTS

July 8: Friedrich-Ebert-Halle, Ludwigshafen, Rheinland-Pfalz, Germany

  • Ramona Kuehne defeats Djemilla Gontaruk to retain WBO World female super featherweight title: UD (100-90, 99-91, 99-91)
  • Leon Bauer defeats Abdallah Paziwapazi to retain IBF Youth super middleweight title: UD (96-92, 96-92, 96-92)
  • Artur Mann defeats Leon Harth to win vacant WBO International cruiserweight title: MD (95-95, 96-94, 97-93)
  • Nicole Wesner defeatsHasna Tukic to become unified WBF, Global Boxing Union and Women's International Boxing Association World lightweight title: UD (99-90, 98-91, 98-91)
  • Micki Nielsen defeats Simon Bakalak: UD (79-72, 78-73, 78-73)

July 8: Amphitheater, Gelsenkirchen, Nordrhein-Westfalen, Germany

  • Howik Bebraham defeats Cristian Ruben Mino to win the vacant IBO International lightweight title: UD (99-88, 100-87, 100-87)
  • Francesco Pianeta defeats Oezcan Cetinkaya to win the vacant IBO International heavyweight title: TKO, Round 1
  • Vartan Avetisyan defeats Adnan Zilic: TKO, Round 5
  • Spas Genov defeats Mladen Ponjevic: KO, Round 1
  • Andrej Pesic defeats Zeljko Bojic: TKO, Round 2
  • Antonio Hoffmann defeats Nikola Ivkovic: TO, Round 2
  • Nawid Hakimsadeh defeats Sabri Ulas Goecmen: KO, Round 2
  • Nick Morsink defeats Dragoljub Stanojevic: TKO, Round 1

July 8: Dreifach-Sporthalle, Kempten, Bayern, Germany

  • Alem Begic defeats Beka Aduashvili: KO, Round 6
  • Dejan Milicevic defeats Mihaita Cosma: TKO, Round 2
  • Murat Keles and Napor Ninsaw fought to a split draw (58-56, 57-57, 56-58)
  • Patricia Braesick defeats Marion Farkas: KO, Round 1

July 8 Balai Sarbini Convention Hall, Jakarta, Indonesia

  • Ruben Manakane defeats Edison Berwela: MD (116-113, 115-114, 115-115)
  • James Mokoginta defeats Artid Bamrungauea to win the vacant WBC Asian Boxing Council Continental featherweight title: TKO, Round 2
  • Willem Marahina defeats Rocky Irawan Sikumbang to win the vacant Indonesia Boxing Association (ATI/IBA) super lightweight title: TD, Round 6 (58-56, 59-55, 59-56)

July 8: Auditorio Benito Juárez, Zapopan, Jalisco, Mexico

  • Mariana Juarez defeats Terumi Nuki to retain WBC World female bantamweight title via UD

July 8: Salon Los Laureles, Comitan, Chiapas, Mexico

  • Aaron Herrera defeats Israel Toala: TKO, Round 4
  • Jose Rivas defeats Octavio Ocampo: TKO, Round 7
  • Mateo Javier Perez Vazquez defeats Daniel Rodriguez: TKO, Round 1
  • Alberto Serrano defeats Rodolfo Cruz: UD (60-54, 60-54, 60-54)

July 8: AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand

  • Junior Pati defeats Lui Te'o via UD 
  • Jerome Pascua defeats Rob Ramsey via UD
  • Skope Siaosi defeats Aafeen Deen via UD
  • James Wilson defeats Joe Betham: RTD, Round 3
  • Evander Tia defeats Peter Tovi'o: TKO, Round 1

July 8: IEC Convention Center, Barangay Mabolo, Cebu City, Cebu, Philippines

  • Mark Magsayo defeats Daniel Diaz to retain WBO International featherweight title: TKO, Round 1
  • Jeo Santisima defeats Goodluck Mrema: TKO, Round 1
  • Joey Canoy defeats Melvin Jerusalem via unanimous decision 
  • Albert Pagara defeats Aekkawee Kaewmanee: KO, Round 4

July 8: Club Udarnik Kozhukhovskaya, Moscow, Russia

  • Yerzhan Zalilov7 0 1Shukur Abdinabiev: TKO, Round 2
  • Alexander Ivanov defeats Yury Bashmanov: TKO, Round 2
  • Igor Ivanchenko defeats Roman Ryabukhin: TKO, Round 2
  • Alibek Elberdov defeats Saveliy Kuptsov: TKO, Round 1
  • Ruslan Mbaziira defeats Vitaliy Charkin: TKO, Round 1
  • Sergey Akopyan defeats Shergazy Sakyev: SD (39-36, 39-36, 37-38)

July 8: Pabellón Ricart, San Adrián del Besós, Cataluña, Spain

  • Alejandro Moya defeats Adrian Lopez: TKO, Round 1
  • Isaac Farre defeats Ismael Martinez via PTS
  • Cristobal Lorente defeats Iago Barros via PTS
  • Martin Ojues defeats Gocha Kvirikashvili: KO, Round 1

July 8: Braehead Arena, Glasgow, Scotland, United Kingdom

  • Josh Taylor defeats Ohara Davies to become unified Commonwealth (British Empire) and WBC Silver super lightweight champion: TKO, Round 7
  • Jason Easton defeats Steve Jamoye to win the vacant International Boxing Organization Intercontinental super lightweight title: TKO, Round 9
  • Chantelle Cameron defeats Bojana Libiszewska: TKO Round 4
  • Stephen Simmons defeats Lukasz Rusiewicz via DQ

July 8: Copper Box Arena, Queen Elizabeth Olympic Park, Hackney Wick, London, United Kingdom

  • Gary Corcoran defeats Larry Ekundayo to win the vacant WBO Intercontinental welterweight title: SD (115-113, 114-113, 113-114)
  • Bradley Skeete defeats Dale Evans to win BBBofC British welterweight title: UD (120-109, 119-109, 119-109)
  • Anthony Yarde defeats Richard Baranyi to win WBO European light heavyweight title: TKO, Round 1
  • Darryll Williams defeats Jahmaine Smyle to retain BBBofC English super middleweight title via majority decision
  • Asinia Byfield defeats Sammy McNess to retain BBBofC Southern Area super welterweight title: TKO, Round 5
  • Daniel Dubois defeats Mauricio Barragan to win vacant WBC Youth World heavyweight title: KO, Round 2
From The Web