The Fightful Staff Makes Their Picks For Bellator 209, UFC Fight Night Denver, WWE NXT Wargames II & WWE Survivor Series 2018

There’s a few big events this weekend in the form of Bellator 209, UFC Fight Night Denver, WWE NXT Wargames II & WWE Survivor Series 2018. The staff here at Fightful has made their predictions for the show.

Bellator 209

Matt Hardy: Broken Matt Needs A Crowd, It Doesn't Translate Well To AEW Television Audience

- Bellator Featherweight Title Fight: Patricio Pitbull (c) vs. Emmanuel Sanchez

Picking Pitbull: James Lynch, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James & Sean Ross Sapp

Picking Sanchez: David Tees & Pat Fannin

- Ryan Couture vs. Haim Gozali

Picking Couture: David Tees, James Lynch, Ryan Cook, Kyler James & Sean Ross Sapp

Picking Gozali: Jeremy Lambert & Pat Fannin

- Phil Davis vs. Vadim Nemkov

(Note: James Lynch didn’t make a pick for this fight.)

Picking Davis: David Tees, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James & Sean Ross Sapp

Picking Nemkov: Pat Fannin

- Cindy Dandois vs. Olga Rubin

Picking Dandois: David Tees, James Lynch, Ryan Cook & Sean Ross Sapp

Picking Rubin: Jeremy Lambert, Kyler James & Pat Fannin

- Kirill Sidelnikov vs. Adam Keresh

Picking Sidelnikov: David Tees, James Lynch, Ryan Cook, Jeremy Lambert & Sean Ross Sapp

Picking Keresh: Kyler James & Pat Fannin

UFC Fight Night Buenos Aires

- Neil Magny vs. Santiago Ponzinibbio

Picking Magny: Ryan Cook, Jeremy Lambert & Pat Fannin

Picking Ponzinibbio: David Tees, James Lynch, Kyler James & Sean Ross Sapp

- Ricardo Lamas vs. Darren Elkins

Picking Lamas: David Tees, James Lynch, Ryan Cook, Jeremy Lambert & Pat Fannin

Picking Elkins: Kyler James & Sean Ross Sapp

- Khalil Rountree vs. Johnny Walker

Picking Rountree: David Tees, James Lynch, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Walker:

- Cezar Ferreira vs. Ian Heinisch

(Note: Kyler James didn’t make a pick for this fight.)

Picking Ferreira: David Tees, James Lynch, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Heinisch:

- Guido Cannetti vs. Marlon Vera

Picking Cannetti: Ryan Cook

Picking Vera: David Tees, James Lynch, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

- Cynthia Calvillo vs. Poliana Botelho

Picking Calvillo: James Lynch, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James & Pat Fannin

Picking Botelho: David Tees & Sean Ross Sapp

WWE NXT Takeover: War Games II

- War Games: The War Raiders, Pete Dunne & Ricochet vs. The Undisputed Era (Adam Cole, Bobby Fish, Roderick Strong & Kyle O’Reilly)

Picking War Raiders/Dunne/Ricochet: David Tees

Picking Undisputed Era: Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

- NXT Championship: Tommaso Ciampa (c) vs. Velveteen Dream

Picking Ciampa: Ryan Cook, Kyler James & Sean Ross Sapp

Picking Dream: David Tees, Jeremy Lambert & Pat Fannin

- Johnny Gargano vs. Aleister Black

Picking Gargano: David Tees, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Black: Ryan Cook

- NXT Women's Championship: 2-Out-Of-3 Falls Match - Shayna Baszler (c) vs. Kairi Sane

Picking Baszler: Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Sane: David Tees & Ryan Cook

WWE Survivor Series 2018

- Ronda Rousey vs. Charlotte Flair

Picking Rousey: Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Flair: David Tees

- WWE Intercontinental Champion vs. WWE United States Champion: Seth Rollins vs. Shinsuke Nakamura

Picking Rollins: David Tees & Pat Fannin

Picking Nakamura: Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James & Sean Ross Sapp

- WWE Universal Champion vs. WWE Champion: Brock Lesnar vs. Daniel Bryan

Picking Lesnar: David Tees, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Bryan:  

- RAW Tag Team Champions vs. SmackDown Tag Team Champions: The Authors of Pain (Rezar & Akam) vs. The Bar (Sheamus & Cesaro)

Picking AOP: David Tees, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking The Bar:

- Team Raw vs. Team SmackDown: Team Raw (Nia Jax, Tamina, Mickie James, Natalya & Ruby Riott) (w/ Alexa Bliss) vs. Team Smackdown (Asuka, Naomi, Carmella, Sonya Deville & TBD)

Picking Team Raw: David Tees, Ryan Cook & Sean Ross Sapp

Picking Team Smackdown: Jeremy Lambert, Kyler James & Pat Fannin

- Team Raw vs. Team SmackDown: Team Raw (Drew McIntyre, Dolph Ziggler, Braun Strowman, Finn Balor & Bobby Lashley) (w/ Baron Corbin) vs. Team Smackdown (Jeff Hardy, The Miz, Shane McMahon, Rey Mysterio & Samoa Joe)

Picking Team Raw: David Tees, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

Picking Team Smackdown: Ryan Cook

- Team Raw vs. Team SmackDown 20-Man Survivor Series Match: Team Raw (B-Team, The Revival, Lucha House Party, Chad Gable & Bobby Roode and The Ascension) vs. Team Smackdown (The Usos, The New Day, Karl Anderson & Luke Gallows, The Colons and Sanity)

Picking Team Raw:

Picking Team Smackdown: David Tees, Ryan Cook, Jeremy Lambert, Kyler James, Sean Ross Sapp & Pat Fannin

- WWE Cruiserweight Championship: Buddy Murphy (c) vs. Mustafa Ali

Picking Murphy: David Tees, Ryan Cook, Jeremy Lambert & Sean Ross Sapp

Picking Ali: Kyler James & Pat Fannin

Do you agree or disagree with what the Fightful staff picks for the events, then share your thoughts in the comments section below.

Get exclusive combat sports content on Fightful Select, our premium news service! Click here to learn more.
From The Web