Worldwide Boxing Results (3/22-25)

Below are notable results from boxing cards from all over the world from March 22 to March 25: 

March 25, 2019: Okada Manila Hotel and Casino, Paranaque City, Metro Manila, Philippines:

Israel Adesanya Opens Up On Middleweight Future After UFC 259, More News | Fightful Fix Roundup
  • Juan Miguel Elorde defeated Shohei Kawashima by unanimous decision to retain the WBO Asia Pacific Super Bantamweight Title
  • Casey Morton defeated Chie Higano by split decision to retain the WBO Asia Pacific Female Flyweight Title

March 24, 2019: Athens, Greece:

  • Christina Linardatou defeated Kandi Wyatt by TKO, round 6 to win the WBO Female Junior Welterweight Title

March 24, 2019: Roma Convention Center La Nuvola, Roma, Lazio, Italy:

  • Khalil El Harraz defeated Marco Boezio by majority decision to win the Italy Middleweight Title
  • Michael Magnesi defeated Ruddy Encarnacion by RTD, round 4 to win the IBF Mediterranean Super Featherweight Title

March 24, 2019: Almaty Arena, Almaty, Kazakhstan

  • Aidos Yerbossynuly defeated Lukas Ndafoluma by unanimous decision to win the WBA International and WBC Asian Boxing Council Continental Super Middleweight Titles
  • Nursultan Zhangabayev defeated Ivan Matute by RTD, round 2 to win the WBA Intercontinental Welterweight Title
  • Sadriddin Akhmedov defeated John Ruba by unanimous decision to win the WBC Asian Boxing Council Junior Middleweight Title

March 24, 2019: MGM National Harbor, Oxon Hill, Maryland, USA

  • Sergey Lipinets defeated Lamont Peterson by TKO, round 10
  • Anthony Peterson and Argenis Mendez fight to a split draw
  • Jamontay Clark defeated Vernon Brown by unanimous decision
  • Cobia Breedy defeated Fernando Fuentes by technical decision 
  • Aaron Coley defeated Brandon Quarles by split decision
  • Ramon Cardenas defeated Ryan Lee Allen by split decision
  • Lorenzo Simpson defeated Jaime Meza by unanimous decision

March 24, 2019: The Avalon, Hollywood, California, USA

  • Serhii Bohachuk defeated Cleotis Pendarvis by KO, round 4
  • Ali Akhmedov defeated Mike Guy by unanimous decision

March 23, 2019: Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

  • Luis Alberto Veron and Marcelo Fabian Bzowski fight to a split draw: WBO Latino Welterweight Title
  • Sebastian Ezequiel Aguirre defeated Carlos Manuel Portillo by unanimous decision to retain the WBO Latino Junior Welterweight Title

March 23, 2019: Club Atletico Central Argentino, Rio Cuarto, Cordoba, Argentina

  • Adrian Marcelo Sasso defeated Nelson Leonardo Devesa by TKO, round 1 to win the South American Junior Middleweight Title
  • Juan Manuel Taborda defeated Luis Antonio Garay by TKO, round 6 to win the WBC Latino Silver Middleweight Title

March 23, 2019: Ludwigsburg MHP Arena, Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Germany

  • Sukru Altay defeated Janne Forsman by TKO, round 5 to win the interim GBU Light Heavyweight Title
  • Ema Kozin defeated Sanna Turunen by unanimous decision to win the Women's IBA and WBF Female Super Middleweight Title

March 23, 2019: Daiman Sports Complex, Johore Bahru, Malaysia

  • Adli Hafidz defeated Bambang Rusiadi by RTD, round 5

March 23, 2019: Gimnasio Municipal "Jose Neri Santos", Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

  • Miguel Roman defeated Ramiro Blanco by unanimous decision to win the WBC Latino Super Featherweight Title
  • Diana Laura Fernandez defeated Kandy Sandoval by unanimous decision to win the WBC International Female Super Flyweight Title

March 23, 2019: Resorts World Hotel, Newport Performing Arts Theatre, Pasay City, Metro Manila, Philippines

  • Michael Dasmarinas defeated Kenny Demecillo by unanimous decision 
  • Samuel Salva defeated Rene Mark Cuarto by unanimous decision

March 23, 2019: RCC Boxing Academy, Ekaterinburg, Russia

  • Shavkatdzhon Rakhimov defeated Rofhiwa Maemu by RTD, round 4 to retain the IBO Super Featherweight Title
  • Aleksei Egorov defeated Thomas Oosthuizen by unanimous decision to win the IBF International Cruiserweight Title
  • Akzhol Sulaimanbek defeated Pipat Chaiporn by TKO, round 8 to retain the WBA Asia Super Featherweight Title

March 23, 2019: Sport Palace “Nadezhda”, Serpukhov, Russia

  • Fedor Chudinov defeated Wuzhati Nuerlang by RTD, round 5

March 23, 2019: Pabellon de la Feria, Albacete, Castilla-La Mancha, Spain

  • Petr Petrov defeated Hermin Isava by TKO, round 3

March 23, 2019: Workpoint Studio, Bang Phun, Thailand

  • Apichet Petchmanee defeated Shota Suito by unanimous decision to win the WBC Asian Boxing Council Silver Lightweight Title

March 23, 2019: Copper Box Arena, Queen Elizabeth Olympic Park, Hackney Wick, London, United Kingdom

  • Charlie Edwards defeated Angel Moreno by unanimous decision to retain the WBC Flyweight Title
  • Joshua Buatsi defeated Liam Conroy by TKO, round 3 to win the BBBofC British Light Heavyweight Title 
  • Lawrence Okolie defeated Wadi Camacho by TKO, round 4 to retain the BBBofC British and Commonwealth Cruiserweight Title
  • Lewis Ritson defeated German Argentino Benitez by unanimous decision to win the WBA Intercontinental Junior Welterweight Title
  • Jason Quigley defeated Mathias Eklund by TKO, round 2 

March 23, 2019: Leicester Arena, Leicester, Leicestershire, United Kingdom

  • Sam Bowen defeated Jordan McCorry to retain the BBBofC British Super Featherweight Title
  • Nathan Gorman defeated Kevin Johnson by PTS
  • Sam Maxwell defeated Sabri Sediri by TKO, round 10 to win the WBO European Junior Welterweight Title
  • CJ Challenger defeated Kyle Haywood by PTS to win the BBBofC Midlands Area Junior Middleweight Title

March 23, 2019: The Hangar, Costa Mesa, California, USA

  • Jessie Magdaleno defeated Rico Ramos by unanimous decision to win the WBC USNBC Featherweight Title
  • Kubrat Pulev defeated Bogdan Dinu by KO, round 7
  • Maxim Dadashev defeated Ricky Sismundo by KO, round 4
  • Erick De Leon defeated Jose Luis Gallegos by KO, round 7
  • Chris van Heerden defeated Mahonri Montes by technical decision

March 23, 2019: Bourbon Hall, Louisville, Kentucky, USA

  • Rosalinda Rodriguez defeated Shelly Barnett by unanimous decision to retain the Women's IBA Bantamweight Title

March 22, 2019: The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

  • Lucas Miller defeated Mitchell Middleton Clark by unanimous decision to win the Australian National Boxing Federation Australasian Light Heavyweight Title

March 22, 2019: Gran Arena Monticello, San Francisco de Mostazal, Chile

  • Andrew Moloney defeated Miguel Gonzalez by TKO, round 8 to win a WBA Super Flyweight Title Eliminator
  • Daniela Asenjo defeated Debora Vanesa Gomez by unanimous decision to retain the WBA Fedelatin Female Super Flyweight Title
Get exclusive combat sports content on Fightful Select, our premium news service! Click here to learn more.
From The Web